Giriş Yap
Üye Adı
Şifre
Menü
 Anasayfa
 İndirme
 Forumlar
 İlahiler
 İslami Filmler
 Tasavvufi Yazılar
 İslami Yazılar
 Hatim Bölümü
 Oyunlar
 You
 Üye Profiliniz
 Üye Mesajlarınız
 Üye Listesi
 Üye Olun
 Bizi Önerin
 Bize Ulaşın
Popüler Konular
En Popüler Konular (Sayfa 1)
En Popüler Konular (Sayfa 2)
En Popüler Konular (Sayfa 3)
En Popüler Konular (Sayfa 4)
En Popüler Konular (Sayfa 5)
En Popüler Konular (Sayfa 6)
En Popüler Konular (Sayfa 7)
En Popüler Konular (Sayfa 8)
Arşiv
İlahi Sözleri
Programlar
Videolar
İslami Paylaşım
Resimler
Sahabeler
İslam Büyükleri
İslam Tarihi
İlmihal
Şiirler
Hikayeler
Dosya Paylaşımı
Komik Yazılar
Fıkralar
Havadan Sudan
Mental Aritmetik eğitmenler ve akademisyenler tarafından oluşturulmuş bir beyin geliştirme programıdır. Devamını Görmek için: Mental Aritmetik
ilahi.org :: Başlığı Görüntüle - Hastalıkla ilgili hadis-i şerifler
Hastalıkla  ilgili  hadis-i  şerifler
ilahi.org Forum Ana Sayfası » İslami Paylaşım
SSS Arama Üye Listesi Gruplar Profil Giriş Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun

Konu: Hastalıkla ilgili hadis-i şerifler

Ameller Niyetlere Göredir.. <-- Önceki Konu |

| Sonraki Konu --> PEYGAMBERİMİZ Hz.MUHAMMED A.S DAN BİR HADİS.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder   
Hastalıkla ilgili hadis-i şerifler
Ensarlar
Moderatör
Moderatör

Nereden: Hakkari
Haftalık Puan: 0
Hastalıkla Ilgili Hadis-i şerifler
Tarih: Pts Ekm 12, 2009 10:03 am

Hastalığın Fazileti:

Ebu Hureyre ve Ebu Said radıyallahu anhüma'nın anlattıklarına göre, Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurmuştur: "Mü'min kişiye bir ağrı, bir yorgunluk, bir hastalık bir üzüntü hatta bir ufak tasa isabet edecek olsa, Allah onun sebebiyle mü'minin günahından bir kısmını mağfiret buyurur."

Buhari (5641) Müslim (2573) Tirmizi (966)

Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Mü'min erkek ve kadının nefsinde, çocuğunda, malında bela eksik olmaz. Tâ ki hatasız olarak Allah'a kavuşsun."

Muvatta (1/236) Tirmizi (2401) Sahiha (2280)

Hastalıktan şikayet

Hastanın doktora veya arkadaşına çektiği acıyı söylemesi caizdir. İbni Mes’ud r.a.’den; Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in yanına girdim. Onun eline dokundum ve dedim ki; “Ey Allah’ın Rasulü! Çok şiddetli bir hummâya tutulmuşsun.“ Buyurdu ki; “Evet, ben de muhakkak sizlerden iki kişi gibi ateşlenirim.“ Dedim ki; “Bundan dolayı sana ecir iki kat olur mu?“ “Evet. Hastalık v.b. gibi musibete uğrayan hiçbir müslüman yoktur ki Allah onun kötülüklerini ağacın yaprak döktüğü gibi dökmesin.“

Buhari (5660) Müslim (2571)

Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Rasulullah aleyhissalatu vesselam Baki'den dönmüştü. Beni, başımdaki bir ağrıdan hastalanmış ve "vay başım" çekerken buldu. "Ey Aişe, asıl hasta benim, vay başım!" dedi ve sonra ilave etti: "Benden önce ölsen de senin başında durup seni (kendi elimle) yıkasam, kefenlesem, namazını kıldırsam ve defnetsem, senin için daha iyidir."

İbni Mace. Yakın lafızla; Buhari (5666)

Salih amelin sevabının devam etmesi;

Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: "Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bir kul, salih amel işlerken araya bir hastalık veya sefer girerek ameline mani olsa, Allah ona sıhhati yerinde ve mukim iken yapmakta olduğu salih amelin sevabını aynen yazar."

Buhari (2996) Ebu Davud (3091)

Hasta Ziyareti;

Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Rasulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Bir müslümanın diğer bir müslüman üzerinde beş hakkı vardır: "Selamını almak, davete icabet, cenazeye katılmak, hasta ziyareti, "elhamdulillah!" dediği taktirde hapşırana yerhamukallah (diyerek teşmitte bulunmak)."

Buhari (1240) Müslim (2162)

Müşrik hastayı ziyaret;

Enes radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre şöyle dedi: Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’in hizmetinde bulunan yahudi bir çocuk vardı. Bir gün hastalandı. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem onu ziyarete gitti, başucuna oturdu ve ona: “Müslüman ol!” buyurdu. Çocuk, düşüncesini öğrenmek için, yanında bulunan babasının yüzüne baktı. Babası: Ebü’l–Kâsım’ın çağrısına uy, dedi. Çocuk da müslüman oldu. Bunun üzerine Hz. Peygamber: “Şu yavrucağı cehennemden kurtaran Allah’a hamdolsun” diyerek dışarı çıktı.

Buhari (5657)

GÖNLÜMDE RAZI EYLE

Linkleri üyeler görebilir !
Sizde Hemen üye olabilirsiniz
ÜYE OLUN veya GİRİŞ YAPIN

Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    ilahi.org Forum Ana Sayfası » İslami Paylaşım Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Nukro2 tarafından düzenlenmiştir. © 2008
Nukro2 Teması - Nukro2 tarafından hazırlanmıştır. © 2008
Tasarım&Güvenlik: Nukro2
Zor başarılır, imkansız zaman alır...

Code & Theme and Security by Nukro

Bu sitedeki yazılardan yazarları sorumludur. ilahi.org sorumlu tutulamaz.
Sitemizdeki reklamların içerikleriyle ilşkimiz yoktur. Reklam Gizliliği

Nukro internet hizmetleri ©2008