Giriş Yap
Üye Adı
Şifre
Mini Sohbet
uveys26: baykuşlar yurd olmus ...can sofiler saf sofiler seherler neyzenler nerdeler üc beş hilekara devretmeyin bu siteyi mod olmanın moda oldugu bır yer olmasın buralar...
uveys26: yazık edildi güzelim ilahi org a.....
MehmetSezginler: Bugün 23 Nisan, Herkes tatilde anlaşılan
MehmetSezginler: Bugün 23 Nisan,
by_mostar: aleykümselam
yaramaz1: aleyküm selam
Farandagli: Selamün aleyküm kardesler
Farandagli: Selamün aleyküm kadesler.
safsofi: birbirinizi Allah için sevin ve Allah için bugz edin.
safsofi: KİSİ SEVDİGİ İLE BERABERDİR. S.A.V
By_Niko: Selamun Aleykum.
atilla27: selamun aleyküm ALLAHIN SELAMETİ ÜZERİMİZE OLSUN
MehmetSezginler: HASTANİZİN DURUMU NASIL ? İYİDİR İNŞAALLAH.
MehmetSezginler: SELAMÜN ALEYKÜM. NASILSIN EMRE ?
MehmetSezginler: SELAMÜN ALEYKÜM. NASILSIN XANA05
MehmetSezginler: ÇOK ŞÜKÜR
Selimi: SİTE SAKÎNLERİNE MÜJDE. KÜFÜRLÜ MESAJLAR VE PROFİLLER SİLİNDİ.
uveys26: NE ZAMAN Kİ HAK MUHABBETİNİN YERİNİ SİYASİ TARTIŞMALAR ALDI İŞTE O VAKİT İLAHİ ORG İLAHİYATINI KAYBETMEYE BAŞLADI MANEVİ FAKİRLİĞİN İÇİNE DÜÇAR OLDU NE YAZIK VE NE KÖTÜ...
kadirdeli: nasılsınız
Darultebligat: Aleykum selam sizede hayırlı günler
kadirdeli: selamun aleyküm. hayırlı günler.
atilla27: bu nasıl soru tabiiki hpimiz ALLAHA iman edip ona inanıyoruz
siyah-6: allaha inanan kaç kişiyiz
siyah-6: mehmet ordamısın
siyah-6: bisey sorabilir miyim arkadaslar
siyah-6: sa
by_mostar: aleykümselam
emre1314: Aleykümselam
MehmetSezginler: SELAMÜN ALEYKÜM
emre1314: Sabırla yola devam siteden soğumayalım zamanla daha güzelleşir inşallah
emre1314: aleykümselam
supermaus: namaz
safsofi: arsultan hakli bende çok doğdum siteden eskiden cikmazdim nerdeyse. arsultan ablanim attigi URL de biir adam çok çirkin küfürler yazmis adamin profili bile küfür ve çok oluyor bunlar boylelerini üyelikleri derhal iptal edilmeli küfürlü yazılar şilinmeli adminleer görevlerini yapmiyorlar
Selimi: SELAMÜN ALEYKÜM. NASILSIN EMRE ?
Selimi: ADMİN ARANIYOR. NUKRO ARANIYOR. NUKRO, BYMOSTAR, BAYRAM NERELERDESİNİZ ?
Selimi: ADMİN ARANIYOR ! NUKRO ARANIYOR ! ARA Kİ BULASIN.KİMSENİN BAKTIĞI YOK. SALDIM ÇAYIRA MEHMET, MEVLÂM KAYIRA MEHMET !
arsultans: yanlış anlaşılmasın sakın benim rahasuızlığım lkinkini verdiğim konunun mesaj sahibidir daha öncede bir kaç kez silipo ikaz etmiştim,uyarılarım dikkate alınmadığı içişn siteden ayrılma kararı aldım ,kimse üstüne alınmasın...
arsultans: adminlere sesleniyorum neden arasıra çıkıpta siteyle ilgilenmiyorsunuz bu siteye ayıracak 5 dakikaızda mı yok,küfürbazların durağı oldu yazık bunca emek ve hassasiyetebazı pislikleri uyardığım halde umursamıyorsunuz ben kendi başıma çaresiz kaldım silmekten usandım ama sizler bu pislikleri görmememkte kararlı davranıyorsunuz,maale sef internetimde soruyn olduğu için bütün çabalarıoma rağmen bu terbiyesizliği gideremedim,herkes özellikle benim yazı ve paylaşımlarımı beğenmeyenler rahat olsun ben bu sorumluluğu taşıyamayacağım,burda ki güzel insanlarada kolay gelsin diyorum haklarını helal etsinler varsa herkese hakkım helal [URL]
arsultans: aminnnn,cümle islam aleminin inşallah...
yaramaz1: ELLAH kabul etsin inşallah
yaramaz1: dua et
arsultans: Allah iyiylik versin kardeşime ,müsaaden olursa namaz vakti..
yaramaz1: idare eder
arsultans: hamdolsun iyiyim sen nasılsın bakalım..
yaramaz1: nasılsın baki
yaramaz1: bekliyem haaaaaaaa
arsultans: aleykümselam ,hayırlı akşamlar..
yaramaz1: selamun aleyküm
arsultans: [URL]
arsultans: adminlerden biri burda olsaydı...
Sohbet arşivi >>

Üyeler sohbet edebilir.Lütfen
Giriş Yapın ya da Üye Olun
Menü
 Anasayfa
 İndirme
 Forumlar
 İlahiler
 İslami Filmler
 Tasavvufi Yazılar
 İslami Yazılar
 Hatim Bölümü
 Oyunlar
 You
 Üye Profiliniz
 Üye Mesajlarınız
 Üye Listesi
 Üye Olun
 Bizi Önerin
 Bize Ulaşın
Popüler Konular
En Popüler Konular (Sayfa 1)
En Popüler Konular (Sayfa 2)
En Popüler Konular (Sayfa 3)
En Popüler Konular (Sayfa 4)
En Popüler Konular (Sayfa 5)
En Popüler Konular (Sayfa 6)
En Popüler Konular (Sayfa 7)
En Popüler Konular (Sayfa 8)
Arşiv
İlahi Sözleri
Programlar
Videolar
İslami Paylaşım
Resimler
Sahabeler
İslam Büyükleri
İslam Tarihi
İlmihal
Şiirler
Hikayeler
Dosya Paylaşımı
Komik Yazılar
Fıkralar
Havadan Sudan
Mental Aritmetik eğitmenler ve akademisyenler tarafından oluşturulmuş bir beyin geliştirme programıdır. Devamını Görmek için: Mental Aritmetik
ilahi.org :: Başlığı Görüntüle - Yeni Osmanlı Sohbetleri ORHAN GAZININ SADAKATİ
Yeni Osmanlı Sohbetleri ORHAN GAZININ SADAKATİ
ilahi.org Forum Ana Sayfası » Tarih
SSS Arama Üye Listesi Gruplar Profil Giriş Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun

Konu: Yeni Osmanlı Sohbetleri ORHAN GAZININ SADAKATİ

GENC OSMNLILAR.NEDEN SALTANAT? <-- Önceki Konu |

| Sonraki Konu --> VAHHABİLERIN TASAVVUF DÜSMANLIGI

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder   
talikan
Süper Üye
Süper Üye

Nereden: istanbul
Haftalık Puan: 0
Tarih: Cmt Tem 18, 2009 6:37 pm

Bismillahirrahmanirrahim
Hazreti Ebu Bekrin yolu Sadakat yoludur. O yolun Kelime-i Sehadati " Amenna ve Sadakna" dir yani "Duyduk ve Uyduk". Sen bassin, biz senin hizmetinde duran kimseleriz. Sen emir verirsin, biz ise o emri tutmaya çalisiriz, yapariz.

Kayi Boyunu devlet yapan sadakatidir. Osmanli Selçuklu' ya sadakatinden dolayi, Allah' in izniyle Selçuklu Devletinin Hükümdari Osman Gazi Han' a selahiyet vermistir. Kayi Boyuna istiklali sadakatinden dolayi vermistir. Demistir ki Selçuklu; "Ey Osman Bey! Ey bana sadik kalan Siddik! Bu Selçuklu Devletinin gücü kalmamistir. Isaret o dur ki; Bizler görevimizi tamam ettik. Devrimizi bitirdik. Bundan sonra emir senindir. Ümmet sana emanettir. Bundan sonra Hilafetin Kilici sensin. Islam' i koruyacak olan Sensin ve Senin soyundan gelecek olanlar Ümmeti toparlayacak ve himaye edecektir. Onun icin artik serbestsin. Diledigin gibi hükmet! Selahiyet verdim!

Diger beyler Selçuklu Devletinin zayiflamasiyla birbirleriyle yaris içerisine girdiler. Selçuklu' dan sonra "bas ben olayim" diyerek basladilar birbirlerini kirmaya, birbirlerini ezmeye! Ama Osmanli bu kardes kavgasinin içine girmedi. O yönünü batiya yani Küffara döndü; " Benim müslümanlarla alip verecegim yoktur" dedi. Selçuklu' nun kendisine verdigi selahiyeti kabul etmek istemedi.

Dedi ki; Ey Padisahim! Sen bizim basimizsin. Bize baslik düsmez. Sen ölüme gidersen, biz pesinden geliriz. Senin öldügün yerde, bizde ölürüz. Lakin Ilah-i Takdir o idi ki; Selçuklu hizmetini tamam etmistir. Peygamber Efendimizin vaadi gerçeklesecektir. "Mülk" dedi Peygamber. Nedir Mülk? Mülk derken Peygamber Efendimiz sallahu aleyhi vesellem neyi kast etti? Iste bu nokta çok önemli. Zira Peygamber Efendimizin ümmeti basi bos birakilacak degildir. Allah Habibi hürmetine bu ümmete acimis. Onun için bu ümmete Allah alimleri, seyhleri, evliyalari, padisahlari nasib etti. Cenab-i Peygamber son hutbesinde; Allah nurunu tamam etti dediginde, Sahabe-i Kiram efendilerimiz anladilar ki; Efendimiz bu dünyayi terk edecektir.

Sordular; Ya Resüllullah senden sonra ne olur? Bilirsiniz o meshur hadisi; Benden sonra Hilafet 30 senedir. Ondan sonra Melik ül Aduda "Isirici Melikler" , ümera gelecektir. Yani Saltanat. Ondan sonra Mülk gelir. Mülk Osmanli ' dir. Peygamber Efendimiz kendisinden sonra olacak olanlari birer birer anlatmistir. Ümmetini uyarmistir. Hazreti Huzeyfe el Yeman ve Hazreti Ömer bin Hattab radiyallahu anhalar naklettikleri bir hadiste; Bu hadis Buhari, Müslim' de geçer. " Resuli Ekrem….Bu hutbelerinde bütün olmus ve bundan sonra olacak olan hadiseleri haber verdi, onlari bize ögretti ve ezberletti" .

Ve baska bir hadiste' de bu da Ebu Davud ' da geçer; Allah'a kasem ederim Resuli Ekrem s.a.v dünyanin sonuna kadar gelecek olan fitneleri ve o fitneleri çikaran reisleri ta üç yüzden daha fazla kimseleri bize isimleriyle, babalarinin isimleriyle ve kabilelerinin isimleriyle haber verdi. Peygamber kutlu kimselerdende, fitnebazlardanda, hepsinden bahsetti. Osmanli; Peygamberin haber verdigi kutlu kimselerdendi.

Osmanli öyle basit insanlar degil. Makam , mevki için mücadele etmedi. Hak için mücadele etti. Allah' in dini için mücadele etti. Onlar Allah' in ismini yükseltti. Allah' ta onlarin isimlerini yükseltti. Evliyalar Sultani Seyh Nazim Efendimiz diyor ki; Gökyüzünde Osmanli' nin ismi yazar. Onlar seçkin kullardi, onlar Allah' a da basinda bulunan Sultan' a sadikti.

Onun için Allah gökyüzüne Osmanli' nin ismini yazdi. Niye yazdi? Hainlik nedir bilmiyor Osmanli onun için. Zayiflamis olan Selçuklu' yu ayakta tutmak için çaba sarfediyor. Velinimetini terk etmiyor. Demedi; Bunlar bitti. Bunlari devireyim yerine ben geçeyim ya da kendi bildigimi okuyayim. Yok. Böyle birsey Osmanli için olamaz. Osmanli terör yapmadi. Mevcut olan bir devleti yikip yerine devlet kurmak terörizmdir. Devlet zayiflamista olsa, bu yapilamaz. Yapilirsa, bunun adina terörizm denir. [şer örgüt] simdi mevcut olan devleti parçalayip devlet kurmak istiyor. Bunu yaptiklari için yaptiklari faaliyete biz ne diyoruz? Demiyor muyuz; Bunlarin yaptiklari terörizmdir.

Osmanli bunu yapmadi. Ama Osmanli zayifladiginda Osmanli' nin basi olan Sultan zayifladiginda, devleti yikip yerine baska bir devlet kurdular. Osmanli' yi yikmakla terör yapmislardir. Devlet zayifladiginda müslümana düsen, biz Osmanli torunlarina düsen, içinde yasadigimiz memlekete destek vermektir. Zayifsa, o devleti kuvvetlendirmektir, yardim etmektir, ayakta durmasina saglamaktir. Hele ki bu Türkiyemiz ise, sözkonusu vatanimiz ise, o zaman hayli hayli yapacaksin. Devlet bizim. Millet bizim. Ordu bizim. Toprak bizim. Zayifsa, kuvvetlendirecegiz. Ama Osmanli Devletini zayif düstü diye yiktilar. Terörizm yaptilar. Osmanli terör yapmadi. Selçuklu' nun ayakta ve hayatta kalabilmesi için elinden ne geliyorsa, yapti. Osmanli sadakatinden dolayi kazandi.

Zamanin evliyalari, zamanin 7 büyük evliyasi biraraya gelip istisare yaptilar. Dediler ki; Selçuklu devrini tamamladi. Bundan sonra ümmete kim baslik yapacak. Mevlana Celalleddin Rumi hazretleri, Seyh Ahi Evran, Seyh Yunus Emre, Haci Bektasi Veli, Naksibendi Altin Silsilesinde Abdülhalik Goncdüvani hazretleri ve iki büyük maneviyat sultani biraraya geldiler. Bu arada yeri gelmisken belirtelim; Seyh Nazim Efendimiz Yunus Emre' den "Seyh Yunus Emre" diye bahseder. Aslinda seyhtir Yunus Emre. Sadece Sair degildir. Kendisine Seyh dedirtmedi. Onunda hikmeti var. Onu ileriki zamanda yeri geldiginde anlatacaz. Bütün hepsini anlatmaya kalksak, sabaha kadar anlatiriz. Ertesi güne kadar anlatsak, gelen haftaya kadar anlatsak, gelen aya kadar anlatsak bitiremeyiz. Onun için böyle biz en önemli noktalara deginiyoruz. En ufak teferruatina kadar anlatacak olsak ciltlerlen kitap olur.

Velhasil Evliyalar biraraya gelip toplanti yaptilar; dediler; Ümmete kim baslik yapacak? Kimi dedi; Tatarlar olsun. Kimi dedi; Misir Cerkezleri. Kimi dedi; Karamanogullari. Herkes kendi fikrini söyledikten sonra, toplantinin reisi Goncdüvani hazretleri Sirri Azami kalbinde tasiyan büyük sultan en son söz aldi. "Kayi Boyu!"dedi. Onlar makam, mevki için ugrasmiyorlar. Onlar Allah rizasi için gaza ediyorlar. Kuru bir Cihangirlik pesinde degiller. Onlar Selçuklu' dan bosalacak makama layiktirlar. Diger Seyhlerde bu sözü kabul ettiler. Nasil kabul etmesinler. Sadakat, Mertlik, Alicenablik, Dine karsi edeb, Evliyaya karsi edeb Osmanli' nin hasletleri. Diger beyliklerde böyle birsey yok. En iyisi Osmanli.

Aralarindan Mevlana' yi sözcü tayin ettiler. Bunun üzerine Mevlana hazretleri Kayili Osman Bey' e haber yolladi; Gelsin görüselim diyerekten. Osman Gazi Han haberi alir almaz, yarenleriyle uçarcasina, hiç zaman kaybetmeden Mevlana' nin kapisina vardi. Edeb üzere, el pençe durarak bekledi. Mevlana evinden çikip mescide namaz için yürürken, yaninda Osman Gazi Han. Mevlana buyurdu; Ey Osman Han! Içinden Fatiha oku! Okuyabildigin kadar Fatiha oku! Osman Gazi Han! Allah' in Kitabi olan Kuran-i Kerime' de, Allah' in dostu olan Evliya' ya da en yüksek edebi gösteren Osman Gazi Han. Evliyalar dileyecekte, Osman Gazi Han bu dilekten beri mi duracak, imkansiz. Hemen okumaya basladi.

Bir müddet yol aldilar. Sonra sordu Mevlana; Kaç tane okudun Osman Han?! Dedi: 34. Mevlana: 2 tane daha oku! Toplam 36 Fatiha okudu Osman Gazi Han. Sonra Mevlana dedi ki Osman Gazi Hana; Müjdeler olsun sana Osman Han! Hakk' in dinine gösterdigin edeb ve saygidan dolayi Cenab- i Mevla sana ve ogullarina Saltanat bagisladi. Seninle birlikte 36 padisah dünyaya hükmedeceksiniz.

Bu birçoklarinin bilmedigi mesele. Anlatilmiyor bu hakikatlar. Istiyorlar ki gençler Osmanli' yi sevmesin. Ögrenmesin. Osmanli' da unutulup gitsin. Onlar diler bunu. Fakat Cenab-i Hak buna izin vermiyor. Osmanli' yi unutturamadilar. Bakin simdi Osmanli moda oldu. Aradan 85 sene geçti. Unutulmayi birak. Osmanli daha çok merak ediliyor. Osmanli heryerde tartisiliyor. Bunlar Osmanli ' nin ayak sesleri! Daha Osmanli çok konusulacak. Her yerde konusulacak. Daha çok konusacagiz. Ama bugünlük bu kadar yetisir. Bir dahaki sohbetimizde Hazreti Ali efendimizin Hutbetul Beyan' indan ve Seyh-ül Ekber Muhiddin ibni Arabi hazretlerinin Seceretül Numaniye fid Devlet-il Osmaniye eserlerinden bahsedecez.

O eserlerde Obama' dan bahseden bölümler vardir. Onlara deginecez. Bundan böyle her Persembe burada toplanip tarihimizden, ecdadimizdan anlatacagiz. Bilelim, ögrenelim Ecdadimiz Hakk' in rizaligini nasil kazanmis. Onlar dine karsi edebi ve saygiyi en yüksek seviyede gösterdi. Bizim kültürümüzde edeb ve saygi önemli. Anaya babaya saygi olacak. Onlar düsündükleri, inandiklari sana yanlista gelse, sen onlara saygini göster. Kocanin Hanimina , Hanimin kocasina saygiyi göstermesi lazim. Birbirlerine isimleriyle hitap edilmesi aralarindaki saygi ve sevgiyi bitirir.

Hanim kocasina " Bey " diye hitap etsin. Kocada Hanimina " Hatun " desin. Allah bize edeb ihsan etsin. Edebi olanin dini olur. Edebi olmayanin dini olmaz. Yarabbi! Bize en yüksek seviyede edeb ihsan eyle! Tez zamanda Osmanli' yi gönder ! Mehdi aleyhisselami gönder! Isa aleyhisselami gönder! Bizide onlara hizmet eden kullardan eyle!

Fatiha

Akılsız din olmayacağı gibi aklı yegane ölçü kabul edip onun yorum ve hükümlerini din olarak kabul etmek de mümkün değildir. Böyle bir şey Allah’ın gönderdiği din değil insanın kendi uydurduğu din olur.O ki vardır, yokluğu

Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    ilahi.org Forum Ana Sayfası » Tarih Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Nukro2 tarafından düzenlenmiştir. © 2008
Nukro2 Teması - Nukro2 tarafından hazırlanmıştır. © 2008
Tasarım&Güvenlik: Nukro2
Zor başarılır, imkansız zaman alır...

Code & Theme and Security by Nukro

Bu sitedeki yazılardan yazarları sorumludur. ilahi.org sorumlu tutulamaz.
Sitemizdeki reklamların içerikleriyle ilşkimiz yoktur. Reklam Gizliliği

Nukro internet hizmetleri ©2008