Giriş Yap
Üye Adı
Şifre
Menü
 Anasayfa
 İndirme
 Forumlar
 İlahiler
 İslami Filmler
 Tasavvufi Yazılar
 İslami Yazılar
 Hatim Bölümü
 Oyunlar
 You
 Üye Profiliniz
 Üye Mesajlarınız
 Üye Listesi
 Üye Olun
 Bizi Önerin
 Bize Ulaşın
Popüler Konular
En Popüler Konular (Sayfa 1)
En Popüler Konular (Sayfa 2)
En Popüler Konular (Sayfa 3)
En Popüler Konular (Sayfa 4)
En Popüler Konular (Sayfa 5)
En Popüler Konular (Sayfa 6)
En Popüler Konular (Sayfa 7)
En Popüler Konular (Sayfa 8)
Arşiv
İlahi Sözleri
Programlar
Videolar
İslami Paylaşım
Resimler
Sahabeler
İslam Büyükleri
İslam Tarihi
İlmihal
Şiirler
Hikayeler
Dosya Paylaşımı
Komik Yazılar
Fıkralar
Havadan Sudan
Mental Aritmetik eğitmenler ve akademisyenler tarafından oluşturulmuş bir beyin geliştirme programıdır. Devamını Görmek için: Mental Aritmetik
ilahi.org :: Başlığı Görüntüle - Haçkalı hoca
Haçkalı hoca
ilahi.org Forum Ana Sayfası » Filmler - Video ve Klipler
SSS Arama Üye Listesi Gruplar Profil Giriş Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun

Konu: Haçkalı hoca

Büyü hakkında bilgi <-- Önceki Konu |

| Sonraki Konu --> lanet etmek


Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder   
Haçkalı hoca
mekiye
Çalışkan Üye
Çalışkan ÜyeKayıt: Nov 24, 2006
Nereden: Trabzon
Mesajlar: 86
Haftalık Puan: 0
Haçkalı Hoca
Tarih: Cum Arl 15, 2006 12:10 pm

Haçkalı Hoca
Trabzon’da hakkında en çok malûmat ve menkıbe olan tasavvuf ehli meşhur zattır. Bazıları O’nun ilmi olmadığını, sadece manevi ruhaniyeti çok güçlü halk tipi bir veli olduğunu söylerler ama bunu yaşlı muridlerinde Haçkalı Hacı Musa Akkaya Hoca Efendi kabul etmez. Gülbahar Hatun Medresesi’nde ilim tahsil etmiştir. Hacı Musa Akkaya Hoca Efendi de Hatuniye Camii imamlığından emekli olmuştur. Kaldı ki bugün Düzköy’deki Haçkalı Baba Türbesi ve Cami derneği yöneticiliğini Haçkalı Baba’nın muridliğini ve türbedarlığını yapmaktadır. Yani bu konuda bilir kişidir. Haçkalı Baba’nın kim olduğunu belirtmeden konuya bu açıdan yaklaşmamızın nedeni bu konudaki yanlış bilgileri yok etmektir.

Haçkalı Baba’nın asıl adı Mustafa Tarhan’dır. “Haçkalı Baba” diye meşhur olmuştur. “Kuş Mustafa, Beyaz Hoca, Büyük Hoca, Haçkalı Hoca” diye de anılmaktadır. Kadiri Tarikatı’na mensuptur ve 18 yaşında veli olduğu söylenmektedir. Birçok keramet ve menkıbeleri bilinmektedir. Aslen Çaykaralı bir aileye mensuptur. Babasının Haçka’da imam olması nedeni ile 1864’te Haçka’da doğmuştur. 85 sene hayat sürerek 1949’da Haçka’da vefat etmiştir.

Haçkalı Hoca’ya “Kuş Mustafa” adını meşhur hocası Çorumlu Mustafa Efendi takmıştır. “Niye gelmiyor” diye merak edip Haçkalı Hoca denilen müridini ve haber yollayınca Haçkalı Hoca “çağırsın geleyim” cevabını vermiş. Hocası Mustafa Efendi, “Uç da gel” deyince kuş gibi uçup huzuruna gelmiştir. Ondan sonra adını “Kuş Mustafa” takmıştır.

Diğer hocası ise Boztepe’de Evren Dede’nin ayak ucunda yatan Akçaabatlı Hakkı Baba’dır. Fakat, Karadeniz evliyâlarının kutupluğunu Çorumlu Mustafa Efendi’den almıştır. Bu hocası Medine’de Cennetül Baki mezarlığında yatmaktadır. Haçkalı Hoca’nın hayatı İslamiyet’e hizmetle geçmiştir. Menkıbeleri ise hâlâ dilden dile dolaşmaktadır.

Haçkalı Hoca sigaraya son derece karşı idi. Gelecekte sigaraya hizmet eden tütüncülerin aç kalacağını, mısır-fasulye ekenlerin daha kârlı olacağını söylemiştir. Bu sözünden sonra İran’da kıtlık olmuş, dediğini yapanların İran’a mısır ve fasulye satarak zengin olduğu Trabzon Halk Kültür tarihine geçmiştir.

Sivas Kongresine katılan Beşikdüzülü Abdul Hasib Ataman, Haçkalı Hoca Efendiyi orada gördüğünü söylemiştir. Birçokları da Haçkalı Hoca’yı Kurtuluş Savaşı’nda gördüklerini söylüyorlar. Hatta savaşta biliniyorken Pazarkapı ofisinin önünde buğday çuvallarını süngüleyerek “Vurun aslanlarım vurun. Elhamdülillah zaferi kazandık.” Diye haykırdığına ve sonra da ortadan kaybolduğuna şahit olan vardır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “gerçek evliya” diyerek övdüğü büyüklerindendir. Öyle ki bazı yakınları bu konuda hapse atıldığını fakat her defasında elini kolunu sallaya sallaya jandarma ve polisin gözleri önünde çıkıp gittiğini, bu yüzden kerâmet ehli olduğu anlaşılarak serbest bırakıldığı söylenmektedir.

Haçkalı Hoca Efendi’ye en çok nakledilen menkıbelerden biri de Akçaabat’ta arabaya binmediği halde Moloz’a geldiğinde yolcuların arabaya binmediği halde arabadan önce Moloz’a geldiği söylenmektedir.
Haçkalı Baba’nın dedesi Evlâd-ı Resûl’dendir. Ve evi Of’un yukarı Ogene köyündedir. Dedesinin manevi sülhü de Hoca Efendi’ye geçmiştir. Hoca Efendi sigarayı ağzına koymadığı gibi onun yapıldığı dört bin çeşit zehiri olan nikotine sahip tütüne dair söylediği meşhur öğüt dolu şiiri de vardır:

“Tütün yıktı Âlemi bütün
Bevl-i İblis’ten zuhur etti Duhan;
İçmez anı Mü’minât..
İçer anı Ebras olan”

Buradaki kelimelerin manası şöyledir:

Bevli iblis: Şeytanların reisinin idrarı, Duhan: Duman, Ebras: Müptelâ
Bugün gerçekten tütüncüler dardadır. Gerçekten sigaradaki nikotin müptelâlık yapmaktadır. Birçok hastalıklar yapmakta ve pis kokular saçmaktadır.

Haçkalı Hoca’nın Düzköy’deki türbesinin bekleyen, camisinde ibadet eden müridleri, O’nun vefat ettiğinde göğsüne bir kuş gelip konduğunu, cenazesi yıkanırken bir duvar üstünde beklediğini, defnedilirken de gözleri önünde kabrine girip kaybolduğunu buna hep birlikte şahit olduklarını söylemektedirler.

Musa Akaya Hoca’nın verdiği bilgilere göre; Şapka İnkılâbı döneminde hapse girmesine rağmen sarığını başından hiç kimse çıkartamamıştır.
Haçkalı Hoca’nın ilmi hüviyeti de vardı. Trabzon Hatuniye Medresesi dersi hocalarından çeşitli dersler almıştır. Arapça ve Farsça da konuşmaktaydı.
Musa Hoca’ya göre Haçkalı Baba Çaykara’da değil Akçaabat’tın Koryana köyünde doğmuştur. Allah aşığı bir zattı. Bu yüzden İzmir’de düşmanın denize dökülmesinde büyük rol oynamıştır. Zaten Yunanlılar yakalandıklarında Türk askeri karargâhına *****ürüldüklerinde orada bulunanlar, “Bizle savaşanlar asıl bunlar değildi. Ak sakallı, yeşil elbiseli, beyaz sarıklı adamlar girdi içimize, bizi mahvettiler.” Dediklerini tarih kitaplarına da geçmiştir.

Manevi feyzi çok güçlü olan Haçkalı Hoca aynı anda Akçaabat,Vakfıkebir ve Trabzon’da görülebilecek ruhaniyette bir veli idi. Kapının kilidi açmadan içeri girdiğine olanlar da vardı.

Haçkalı Hoca Efendi hafız değildi. Fakat âyet ve hadisleri öğrenmişti. Kendisinden işinin olmasını isteyenlere bir kağıda üç defa “Lailaheillallah” sözünü yazıp gidecekleri yere gönderirdi.

“Dağda zikrediyor, yasak kitapları var” bahanesiyle köye baskın yapan jandarma komutanına, bir yakınından acı haber geleceğini ama bir şey olmadığını söylemiş. Biraz sonra at üzerinde bir asker telgraf getirmiş. Komutanın babasının kolu kırılmıştı.

Serdar Hoca’ya göre Haçkalı Hoca Müslüman cinlere sahipti, yanında çeşitli meşreplerde dervişler toplanıp dua ederdi. Haçkalı Hoca Efendi, Atatürk ve İsmet İnönü ile sağlığında bizzat görüşmüştür. Yaşlı müridi Musa Akaya Hoca’nın anlattıklarına göre müridlerinin yanında zaman zaman kendi kendine “Ula Mustafa seninle söyleşmemiz böyle miydi? Böyle değildi.” dediğini herkes duymuştur. Bunun yorumunu yaparsak bu sözler Atatürk’ün son dönemlerinde olduğuna göre Atatürk’ün hastalığına veya devlet işlerinin yarım kalmasına üzülmüş olabilir. Yahut İstiklâl Harbi ile Cumhuriyet’in kuruluşunda devlet tamamen dini törenlere,maneviyata önem verdiğini ortaya koymasına rağmen, 1937’de Laikliğin ilk defa anayasada yer almasından ve de batıcılık sisteminin kendisini göstermeye başlamasından sonra ortaya çıkan yozlaşmaya üzülmüş olabilir.

İnönü Trabzon’a geldiğinde Tabakhane’de Haçkalı Hoca’yı gördüğünde “Hoca bize dua et de kazanalım” dediğinde, Haçkalı Baba İsmet İnönü’ye “Bu sefer kazanacaksın, ama bir dahakine asla” karşılığını vermiştir. Gerçekten İsmet İnönü 1946 seçimlerinde kaybetmişti. Menderes Devrinde Haçkalı Baba’nın dedikleri ortaya çıkmıştır.

Bir polis memuru Ağustos 1994 yılında Haçkalı Baba’yı ziyaret etmek için Trabzon’a geldi. Güney Anadolu’da [şer örgüt] ile çatışmada vurulmuş. Kendini hastanede bulmuş. Tedavi olup çıkmış. Daha doğrusu bir hoca onu bulup hastaneye *****ürmüş. Polis hastanede O’na “sen kimsin?, adresini ver görüşelim” demiş. O da “Ben Trabzon’da Haçkadayım. İsmim Haçkalı Hoca’dır” demiş. Bunun üzerine polis iyileştikten sonra, Ağustos ayında gelip bu zatı aramış. Haçka’ya vardığında bu zatın seneler önce öldüğünü öğrenince kendini kurtaranın bir evliya olduğunu anlamış ve hüngür hüngür ağlamaya başlamış. Durumu gören diğer ziyaretçiler ne olduğunu sorunca polis bu olayı anlatmıştır. Demek ki: Haçkalı Hoca gerçekten ermiş, Allah rızasını kazanmış bir veli kuldur.

Ruhçu insanlar olarak bilimsel, günlük, teknolojik bilginin yanında, dini bilgi içerisinde metafizik alanı içeren bir bilgi türünün de varolduğu inancıyla ve bu inanç doğrultusunda Haçkalı Hoca’yı anlamaya çalışmalıyız.
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
asilkan25
Mega Paylaşımcı
Mega PaylaşımcıKayıt: Nov 17, 2006
Nereden: -
Mesajlar: 1101
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cum Arl 15, 2006 2:21 pm

Teşekkürler Teşekkürler Teşekkürler Teşekkürler
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
saliih
Mega Paylaşımcı
Mega PaylaşımcıKayıt: Nov 28, 2006

Mesajlar: 966
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cum Arl 15, 2006 5:07 pm

Teşekkürler Teşekkürler Teşekkürler
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
julyara
Geçerken Uğramış
Geçerken UğramışKayıt: Jun 27, 2008

Mesajlar: 1
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cum Hzr 27, 2008 5:58 pm

Shocked Teşekkürler
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
masum61
Geçerken Uğramış
Geçerken UğramışKayıt: Jan 06, 2009

Mesajlar: 1
Haftalık Puan: 0

Tarih: Sal Oca 06, 2009 2:21 pm

allah şefaatine nail eylesin
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
firtina61
Mega Paylaşımcı
Mega PaylaşımcıKayıt: Dec 02, 2007
Nereden: almanya
Mesajlar: 1020
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cum Oca 16, 2009 12:36 am

RABBIM razi olsun

_________________
kisi sevdigi ile beraberdir (hz Muhammed sav)

 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
sensizim65
Geçerken Uğramış
Geçerken UğramışKayıt: Nov 12, 2009

Mesajlar: 1
Haftalık Puan: 0

Tarih: Prş Ksm 12, 2009 12:44 pm

Shocked Teşekkürler
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    ilahi.org Forum Ana Sayfası » Filmler - Video ve Klipler Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Bu konuya ait etiketler :
haçkali baba , haçkali hoca , akcaabatli hoca , hackali , hackalibaba ,


Nukro2 tarafından düzenlenmiştir. © 2008
Nukro2 Teması - Nukro2 tarafından hazırlanmıştır. © 2008
Tasarım&Güvenlik: Nukro2
Zor başarılır, imkansız zaman alır...

 

Code & Theme and Security by Nukro

Bu sitedeki yazılardan yazarları sorumludur. ilahi.org sorumlu tutulamaz.
Sitemizdeki reklamların içerikleriyle ilşkimiz yoktur. Reklam Gizliliği

Nukro internet hizmetleri ©2008