Giriş Yap
Üye Adı
Şifre
Menü
 Anasayfa
 İndirme
 Forumlar
 İlahiler
 İslami Filmler
 Tasavvufi Yazılar
 İslami Yazılar
 Hatim Bölümü
 Oyunlar
 You
 Üye Profiliniz
 Üye Mesajlarınız
 Üye Listesi
 Üye Olun
 Bizi Önerin
 Bize Ulaşın
Popüler Konular
En Popüler Konular (Sayfa 1)
En Popüler Konular (Sayfa 2)
En Popüler Konular (Sayfa 3)
En Popüler Konular (Sayfa 4)
En Popüler Konular (Sayfa 5)
En Popüler Konular (Sayfa 6)
En Popüler Konular (Sayfa 7)
En Popüler Konular (Sayfa 8)
Arşiv
İlahi Sözleri
Programlar
Videolar
İslami Paylaşım
Resimler
Sahabeler
İslam Büyükleri
İslam Tarihi
İlmihal
Şiirler
Hikayeler
Dosya Paylaşımı
Komik Yazılar
Fıkralar
Havadan Sudan
Mental Aritmetik eğitmenler ve akademisyenler tarafından oluşturulmuş bir beyin geliştirme programıdır. Devamını Görmek için: Mental Aritmetik
ilahi.org :: Başlığı Görüntüle - Oruç ibâdetinin önemi ve faydaları -2-
Oruç ibâdetinin önemi ve faydaları -2-
ilahi.org Forum Ana Sayfası » İslami Paylaşım
SSS Arama Üye Listesi Gruplar Profil Giriş Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun

Konu: Oruç ibâdetinin önemi ve faydaları -2-

Hazreti İsa ve Hak âşığı genç <-- Önceki Konu |

| Sonraki Konu --> Oruç tutmak için kolaylıklar


Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder   
Oruç ibâdetinin önemi ve faydaları -2-
faran10
Mega Paylaşımcı
Mega PaylaşımcıKayıt: Mar 16, 2008
Nereden: balıkesir
Mesajlar: 924
Haftalık Puan: 0
Oruç Ibâdetinin önemi Ve Faydaları -2-
Tarih: Cmt Eyl 13, 2008 5:48 am

Oruç ibâdetinin önemi ve faydaları -2-

Peygamber Efendimiz, “Her şeyin bir kapısı vardır. İbâdetlerin kapısı ise oruçtur” (İbn-i Mübârek) buyurmuştur. Bir hadîs-i şerîfte de, “Her şeyin bir zekâtı vardır. Vücûdun zekâtı ise oruçtur” (İbn-i Mâce) buyuruldu.
Orucun, sabır, şükür, nefis terbiyesi gibi diğer ibâdetlerle de irtibâtı vardır. “Oruç sabrın, sabır da îmânın yarısıdır” (Ebû Nuaym) hadîs-i şerîfi, oruç tutanın sabırlı olduğunu bildirmektedir. Şöyle ki, oruç tutarak aç kalanın arzûları kırıldığı için sabretmesi kolay olur. Böylece orucun îmândan da olduğu görülmektedir. Îmânlı olan da, îmânının kuvvetine göre suç ve günâh işlemez; sinirine hâkim olur. Bilindiği gibi cemiyetteki kavgaların, cinâyetlerin çoğu sinirli olmaktan, sabredememekten ileri gelmektedir. Siniri bozuk kimse, huzûrsuz olur, sabredemez. Sinirimizin bozulması nisbetinde hayâtımız, az veya çok tehlike içinde olur.

ORUÇ VE AÇ DURMAK
Hastalıkların çoğu çok yemekten ileri gelir. Hadîs-i şerîfte, “Çok yiyip içmek hastalıkların başıdır” (Dârekutnî) buyuruldu. Çok yiyenin acıma hissi azalır; arzûları artar, harâma dalabilir. Bir hadîs-i şerîf meâli şöyledir: “İnsanın kalbi tarladaki ekin, yemek ise yağmur gibidir. Fazla su ekini kuruttuğu gibi, fazla gıdâ da kalbi öldürür.” [İ. Gazâlî] Bir hadîs-i şerîfte de, “Çok yiyip içmekle kalbinizi öldürmeyin” (İ. Gazâlî) buyuruldu. Hadîs-i şerîfte, “Her gün bir defa yemek yimek i’tidâldir” (Beyhekî) buyuruldu. İki günde üç defa yemek [yanî bir öğün atlayarak] yemenin normal olduğu bildirilmiştir.
Her zaman tok olan sert ve katı kalbli, şefkatsiz ve merhametsiz olur. Onun için atalarımız “Tok, acın hâlini bilmez” demişlerdir.
Çok yemek, gaflet doğurur. Çok yiyen sarhoş gibi olur, dimâğı yorgunlaşır; zekâsı, zihni dumûra uğrar. Çok yiyen çok su içer. Çok su içen de çok uyur. Çok uyuyanın ömrü ise boşa geçmiş olur ya’nî ömrü uyku ile geçtiği için, fazla bir dünyâ ve âhiret kazancı sağlayamaz. Fazla tokluk ahmaklığa da yol açar; okuduğunu ezberlemesi ve hâtırında tutması zor olur.
Bilindiği üzere, aç durmak iyidir. Oruç tutan aç durur; aç duranın basîreti açılır; anlayış kâbiliyeti artar. Az yiyenin vücûdu sıhhatli olur. Bir hadîs-i şerîfte, “Oruç tutun ki sağlıklı olun” (Taberânî) buyuruldu. Bir hadîs-i şerîfte de, “Tefekkür, ibâdetin yarısı; az yemek ise tamâmıdır” (İ. Gazâlî) buyurulmuştur.
Gayr-i meşrû arzûları harekete geçiren yolları tıkamak gerekir. İşte açlık, günâh işleme arzûsunu kırar, kötülük yapmaya mâni olur. Bir hadîs-i şerîfte, “Aç ve susuz kalarak nefisle cihâd etmek, Allah yolunda cihâd gibidir” (İ. Gazâlî) buyuruldu.
Yine açlık, şeytânın yolunu tıkar. Hadîs-i şerîfte, “Şeytân, damardaki kan gibi, vücutta dolaşır, açlık ile yolunu daraltın” (İhyâ) buyuruldu.

ORUÇ TUTMAK FAYDALIDIR
Allahü teâlâ, insanlara zararlı olan bir şeyi emretmez. Bu bakımdan orucun vücûda zarar verdiğini söyleyenlere itibâr etmemelidir. Tıp uzmanları diyorlar ki:
Oruç tutan bünye, âdetâ bir aylığına bakıma girer; vücûdun organlarında dinlenme olur; iç organları saran yağlar erir, vücûdun zindeliği artar, direnme gücü kazanır; mide, böbrek, şeker, kalb ve karaciğer hastalıklarına karşı mukâvemeti artar.
Karaciğer, oruçlu iken, 3-5 sâat istirâhat eder, gıdâ depolama işine bir müddet ara vermiş olur; bu arada, korunma sistemini güçlendirici globülinleri hazırlar. Oruçlu kimselerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolaylıkla karışmaktadır. Bu hormonlar, tesîrlerini kanserli hücreler üzerinde de göstermektedir. Böylece bu hormonlar kansere karşı bir çeşit kalkan rolü oynamakta, yani kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir.
Oruç müddetince, midedeki kaslar ve salgı ifrâz eden hücreler de birkaç sâat dinlenir. Kan hacmi de azaldığı için tansiyon düşerek kalp râhatlar.
Gıdâ artıkları iyi yakılmayınca, damarları yıpratır. Yakılmayan yağlar, damarları daraltır, damar sertliği denilen râhatsızlığa sebep olur. Oruç tutanlarda, akşama doğru vücutta gıdâ hemen hiç kalmaz. Ya’nî bütün gıdâlar yakılmış olur. Bu bakımdan oruç tutmak birçok hastalıklara iyi gelmektedir.

_________________
kavuşmak istiyorsan mevlaya vur tekmeyi dünyaya.
yamadık dünyayı yırtarak dinimizden,
sonunda dinde gitti, dünyada elimizden.
(efendi hz.)
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
hayalet22
Süper Üye
Süper ÜyeKayıt: May 30, 2008

Mesajlar: 249
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt Eyl 13, 2008 1:24 pm

Shocked Teşekkürler

_________________
GöNlÜn,
SıRrInIn
MeZaRı
OlsUn...!
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    ilahi.org Forum Ana Sayfası » İslami Paylaşım Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Bu konuya ait etiketler :
oruç ibadetinin faydalari , oruc ibadetinin onemi nedir , ramazan ayi ve oruç ibadetinin önemi , orucun insanlar icin onemi , orucun insanlara faydalari ve onemi ,


Nukro2 tarafından düzenlenmiştir. © 2008
Nukro2 Teması - Nukro2 tarafından hazırlanmıştır. © 2008
Tasarım&Güvenlik: Nukro2
Zor başarılır, imkansız zaman alır...

 

Code & Theme and Security by Nukro

Bu sitedeki yazılardan yazarları sorumludur. ilahi.org sorumlu tutulamaz.
Sitemizdeki reklamların içerikleriyle ilşkimiz yoktur. Reklam Gizliliği

Nukro internet hizmetleri ©2008