Giriş Yap
Üye Adı
Şifre
Menü
 Anasayfa
 İndirme
 Forumlar
 İlahiler
 İslami Filmler
 Tasavvufi Yazılar
 İslami Yazılar
 Hatim Bölümü
 Oyunlar
 You
 Üye Profiliniz
 Üye Mesajlarınız
 Üye Listesi
 Üye Olun
 Bizi Önerin
 Bize Ulaşın
Popüler Konular
En Popüler Konular (Sayfa 1)
En Popüler Konular (Sayfa 2)
En Popüler Konular (Sayfa 3)
En Popüler Konular (Sayfa 4)
En Popüler Konular (Sayfa 5)
En Popüler Konular (Sayfa 6)
En Popüler Konular (Sayfa 7)
En Popüler Konular (Sayfa 8)
Arşiv
İlahi Sözleri
Programlar
Videolar
İslami Paylaşım
Resimler
Sahabeler
İslam Büyükleri
İslam Tarihi
İlmihal
Şiirler
Hikayeler
Dosya Paylaşımı
Komik Yazılar
Fıkralar
Havadan Sudan
Mental Aritmetik eğitmenler ve akademisyenler tarafından oluşturulmuş bir beyin geliştirme programıdır. Devamını Görmek için: Mental Aritmetik
ilahi.org :: Başlığı Görüntüle - kabir azabı
kabir azabı
ilahi.org Forum Ana Sayfası » Resimler
SSS Arama Üye Listesi Gruplar Profil Giriş Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun

Konu: kabir azabı

NAMAZI TERKETMENIN KORKUNC SONUCLARI <-- Önceki Konu |

| Sonraki Konu --> SEN VE YINE SEN

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder   
kabir azabı Sayfa 1, 2  Sonraki
yakisikli58
Süper Üye
Süper Üye

Haftalık Puan: 0
Kabir Azabı
Tarih: Pts Hzr 30, 2008 4:53 pm

ARKADASLAR SUKREDELIM NAMAZIMIZI KILALIM DUAMIZI EDELIM

Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
gulsende
Uzman Üye
Uzman Üye

Tarih: Pts Hzr 30, 2008 6:51 pm

ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN...

seuma_
Acemi
Acemi

Tarih: Pts Hzr 08, 2009 2:19 pm

her namazın ardından dua edin;duada sunu diyin ateş içinde ve kabirde azaba ugramaktan rabim sna sıgınırım........allah cümlemizi kabir azabından korusun.

filistinliyim
Mega Paylaşımcı
Mega Paylaşımcı

Nereden: mardin

Tarih: Sal Hzr 09, 2009 7:37 pm

allahım sen yardımcımız ol ve kabir azabından koru ey rahman ,ey rahim......
allah razı olsun kardeşim.

son_ali
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye

Nereden: İZMİR

Tarih: Pzr Hzr 14, 2009 5:57 pm

KABİR AZABI DİYE BİR ŞEY YOKTUR.

Tüm azaplar kıyamet koptuktan ve insanlar mahşere getirilip hesaba çekildikten sonra CEHENNEMDE çekilecektir.

Azap çektirme görevi Allah tarafından Cehenneme verilmiştir ve bu onun görevidir.

Kıyamet kopunca da görevini yerine getirecektir.

Cennet nasıl ki görevini kıyametten sonra yerine getirecekse cehennem de öyledir.

sorgu sualin mahşerde olacağı ve hesabın orda görüleceği,azabın da cehennemde çekileceği Kur'anın muhtelif ayetlerinde mevcuttur.

Fakat sorgunun veya Azabın kabirde çekileceği konusu hiç bir ayette geçmemektedir. !

Lütfen Kur'an tarafından desteği bulunmayan hadislere itibar etmeyelim.

Çünkü bizi ayrılığa düşürüp bizi zayıf düşürmeye çalışan müşrikler çoktur kardeşlerim.

SELAM VE DUA İLE

filistinliyim
Mega Paylaşımcı
Mega Paylaşımcı

Tarih: Pts Hzr 15, 2009 10:33 am

Selamün Aleyküm;

Kabir azabının olup olmadığı hakkında bazılarının kafasında nedense bazı şüpheler var. Bu düşüncede olanlar, sahih hadiste verilen bilgilerle iktifa etmiyorlar.Kerameti kendinden menkul bazı ilahiyatçıların sözlerinden etkilenerek, "peki madem kabir azabı var, neden Kur'an'da bununla ilgili bir ayet yok" diyerek, kendilerince haklı bir argüman geliştirdiklerini zannediyorlar. Bu günlerde bazı islami sitelerde de rastladığım, geçmişte de bu tür sorulara muhatap olduğum için böyle bir başlık altında konunun açılması gerektiğini düşündüm. Belki bu forumda bu konu daha önce tartışılmış olabilir, yine de tekrar edilmesinde fayda mülahaza ediyorum.

Aslında, sahih hadislerde belirtildiği gibi kesin bir gerçek olduğu şüphe gotürmez bir gerçek olan kabir azabını bu kadar kolay reddetmek herhalde ancak cehalet sebebiyle olabilir. Bilinen bir sözdür: "cahil, cesur olur." Zira; fıkıh usulüne göre islamın dört kaynağından biri olan sahih sünnet, K.Kerim'den sonra ikinci temel kaynağımızdır. Yani orada yer alan bir bilgiyi aklı başında bir müslümanın reddetmesi nasıl mümkün olabilir, anlaşılır şey değildir.. Yine; K.Kerim'de yer alan ve ALLAH (cc)ın çok açık ve net bir şekilde peygamberimize itaati emrettiği ayetler, bize sahih sünnetle amel edilmesinin gereğini açıkça ortaya koyar. Yeri gelmişken, bu ayetlerden bir-ikisini buraya yazalım

"Peygamber size ne verdiyse onu alın. Size neyi yasakladıysa ondan sakının ve ALLAH'tan korkun. Çünkü ALLAH'ın azabı şiddetlidir."(Haşr Suresi, Ayet 7)

"O, hevâdan (arzularına göre) konuşmaz. O(nun konuşması kendisine ) vahyedilenden başkası değildir." ( Necm Suresi, Ayet 3-4)

Yine de, bazı kardeşlerimizin aklında böyle bir "soru" yer aldığına göre, bu konu hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak gerek.

Bu konu hakkında söyleyecekleri olanların da, bildiklerini bizlerle paylaşmalarını bekliyoruz.

Peki gerçekten de Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de kabir azabının olduğuna dair bir ayet yok mudur?

K.Kerim'de Kabir azabına doğrudan yer verilmemekle birlikte, bir kaç ayrı yerde -aslında görmek istenirse bir çok yerde- işareten yer verilmektedir. Tefsir kitaplarında, bu ayetlerin kabir azabı ile ilgili olduğunun belirtildiği ehlince malumdur.

Bu ayetlerden bir kaçının mealini vermek yeterli olacaktır kanaatindeyim.

1- "Firavun ve adamları sabah-akşam ateşe atılırlar. Kıyametin kopacağı gün de denilir ki; Firavun hanedanını ateşin en şiddetlisine sokun" (Mümin Suresi, Ayet 46 )

2-"O zalimleri ölümün pençesinde çırpınırken ve melekler ellerini uzatıp `Haydi verin canınızı, ALLAH hakkında söylemiş olduğunuz asılsız, yakışıksız sözlerden ve O'nun ayetlerine karşı kibirlenmelerinizden dolayı bu gün onur kırıcı bir azaba çarptırılacaksınız' derlerken görmelisiniz." (En'am Suresi, Ayet 93)

3-"Fakat melekler, onların yüzlerine ve sırtlarına vura vura canlarını alırken acaba halleri nice olur?" (Muhammed Suresi, Ayet 27)

4-"Her kim de benim zikrimden (Kur'ân'dan) yüz çevirirse, (bilsin ki) ona dar bir geçim vardır ve onu kıyamet günü kör olarak haşrederiz.
Diyecek ki: "Ey Rabbim, beni niçin kör olarak haşrettin. Oysa ben, gören bir kimse idim?"
ALLAH: "Böyledir, sana âyetlerimiz gelmişti de onları sen unutmuştun, bugün de öylece unutulursun" der.
Ve işte haddi aşıp Rabbinin ayetlerine inanmayanları Biz böyle cezalandırırız ve elbette o ahiret azabı daha çetin ve daha kalıcıdır."(Taha Suresi, Ayet 124-127)

Kabir hayatını gösteren bazı hadisler:

Aşağıdaki hadis-i şeriflerden anlaşılacağı üzere, Rabbimiz ve peygamberimizle ilgili ilk sorgulama kabirde başlayacaktır. Ve bu sorgulamanın sonucuna göre; “kabir, ya cennet bahçelerinden bir bahçe yahut cehennem çukurlarından bir çukur olacaktır”(bk. Tirmizî, Kıyamet, 26).

a. “Ölü kabre konduktan sonra, Münker ve Nekir adında iki melek gelip peygamber efendimizi kastederek ‘Bu adam hakkında ne düşünüyorsunuz?’ diye sorarlar. Mümin kimse daha önce/dünyada iken dediği gibi der: ‘O Allah’ın kulu ve resulüdür. Ben şahadet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şahadet ederim ki, Muhammed Allah’ın kulu ve resulüdür.’ Melekler; ‘Senin böyle diyeceğini biliyorduk’ derler ve kabrini genişletip aydınlatırlar. Münafık-ve kâfir- kimse ise, bu soruya ‘Bilmiyorum’ diye cevap verir. Melekler ona da ‘Senin böyle diyeceğini biliyorduk’ derler. Yere denilir, o da adamın kaburgalarını iç içe geçirecek şekilde onu sıkar ve kıyamete kadar orada azap çeker”(Buharî, Cenaiz, 87; Tirmizî, Cenaiz, 70; -hadis meali özet olarak Tirmizi’den alınmıştır).

b. Ölünün defninden sonra Ölüye telkin vermenin müstahap olduğuna dair rivayetler vardır. Telkinlerin başında Allah’ın rububiyeti gelir: Ölüye hitaben: “De ki: Rabbim Allah’tır, Dinim İslam’dır, Peygamberim Muhammed(a.s.m)’dir”(Neylu’l-evtar, IV/89).

c. Bera b. Azib anlatıyor: Hz. Peygamber buyurdu ki; “ ‘Allah iman edenleri hem dünyada hem ahirette o sabit söz üzerinde sağlam bir şekilde tutar”(İbrahim, 14/27)’ ayeti kabir sorgusu ile ilgili olarak nazil olmuştur. Ona denilir ki; ‘Rabbin kim?’ o da ‘Rabbim Allah’tır, dinim Muhammed’in(a.s.m) dinidir.’ İşte ‘Allah iman edenleri hem dünyada hem ahirette o sabit söz üzerinde sağlam bir şekilde tutar’ ayeti bu sağlam söze işaret etmektedir”(Müslim, Cennet, 73; Nesâî, Cenaiz, 114; Tirmizî, Tefsir, 14).

d. Tirmizî, İbn Mace ve Hakim’in rivayet ettikleri bir hadis-i şerifte ise şöyle bildirilmiştir:

“Kabir, ahiret menzillerinden ilk menzildir. Eğer kişi ondan kurtulursa, artık ondan sonrası daha da kolay olur. Eğer ondan kurtulmazsa, ondan sonrası daha da sıkıntılı olur(bk. Kenzu’l-ummal, h. No: 42504).

e. Mülk Suresi: onu okuyana şefaat eder, onu kabir azabından kurtarır(bk. Mecmau’z-zevaid, 7/128; Suyutî, İtkan,II/194-198)

filistinliyim
Mega Paylaşımcı
Mega Paylaşımcı

Tarih: Pts Hzr 15, 2009 10:37 am

son_ali demiş ki:
KABİR AZABI DİYE BİR ŞEY YOKTUR.

Tüm azaplar kıyamet koptuktan ve insanlar mahşere getirilip hesaba çekildikten sonra CEHENNEMDE çekilecektir.

Azap çektirme görevi Allah tarafından Cehenneme verilmiştir ve bu onun görevidir.

Kıyamet kopunca da görevini yerine getirecektir.

Cennet nasıl ki görevini kıyametten sonra yerine getirecekse cehennem de öyledir.

sorgu sualin mahşerde olacağı ve hesabın orda görüleceği,azabın da cehennemde çekileceği Kur'anın muhtelif ayetlerinde mevcuttur.

Fakat sorgunun veya Azabın kabirde çekileceği konusu hiç bir ayette geçmemektedir. !

Lütfen Kur'an tarafından desteği bulunmayan hadislere itibar etmeyelim.

Çünkü bizi ayrılığa düşürüp bizi zayıf düşürmeye çalışan müşrikler çoktur kardeşlerim.

SELAM VE DUA İLE

yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra artık kabir azabı diye birşey yok demezsiniz herhalde kardeşim....lütfen din çok hassas bir mevzudur.bilip bilmeden kesinlikle yorum yapılamaz...lütfen dikkat edelim.sonuçta burada bir sürü kardeşimiz var ve bu yazıları okuyorlar....insanların kafalarına yanlış bilgiler sokmayın...rica ediyorum dikkat edelim.....selam ve dua ile kardeşim.

son_ali
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye

Tarih: Sal Hzr 16, 2009 10:39 pm

Haşr suresinin 7. ayeti aynen şöyledir.lütfen bazı cümleleri cımbızla çekip almayın

"7- Allah'ın fethedilen ülkeler halkının mallarından Peygamberine verdiği ganimetler, Allah, Peygamber, yakınları, yetimler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Böylece o mallar, yalnızca zenginler arasında dolaşan bir ayrıcalık olmaz. Peygamber size ne verdiyse onu alın, size neyi ya-sakladıysa ondan sakının ve Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı şiddetlidir.Haşr-7"

Burda ganimetler konusu geçiyor.

Necm 3-4 te de kuranın vahiy olduğunun gerçekliğinden bahsediyor.

Sahih hadislerin de başımızın üstünde yeri var.Lakin siz de iyi bilirsiniz ki binlerce sahte hadis var ve bunların hangilerinin doğru olduğunu ancak KUR'AN AYETLERİNE UYGUNLUĞUNA BAKILARAK BELİRLENEBİLİR.

Hadis olduğu iddia edilen bir sözün öncelikle Kuran ayetlerine uygunluk gösterip göstermediğine bakacağız.

Ceza çekme yeri olan cehennemden Kuran bolca bahsederken nedense Kabir azabından hiç bahsetmiyor.
Sizce de ilginç değil mi?

Çünkü Allah Kur'anı Kerimde Kuranı kyamete dek koruyacağını söylüyor Hadisleri değil...

Selam ve dua ile

filistinliyim
Mega Paylaşımcı
Mega Paylaşımcı

Tarih: Çrş Hzr 17, 2009 2:32 pm

öncelikle kelimeleri cımbızla seçmediğimizi söylemek istiyorum.......kuran da ayet net olarak geçmiyor diye bunu rededemeyiz değilmi kardeşim.
doğru söylüyorsunuz bazı uydurma hadisler var fakat araştırırsanız bunların uydurma olmadığını anlarsınız.ayrıca dediğim gibi kuran da net olarak geçmiyor diye red edilemez..mesela allah kuranı kerimde namaz kılın diyor fakat kaç vakit olduğunu söylemesi için peygamber efendimize bırakmış ve bunun gibi bir çok şey......kabir azabıda buna dahil....

bir gün peygamber efendimiz ashabıyla beraber yürürken bir mezarın önünden geçmişler...ve o sırada ashabına demişki şu kabirden gelen sesi duyuyormusunuz...onlarda hayır demişler...oda cevaben vallahi demiş.şu anda sizden başka bütün kainat bu insanın sesini duyabiliyor ve o sırada hemen bir çiçek bulup o kabrin üzerine koymuş...neden diye sorduklarında çiçek allahı zikireder...allah da ona rahmet eder..o rahmetde kabirdekinin üzerine iner.bu yüzden kabirlerinizin üzerini yeşilletin demiş.......yani kabir azabı var......

Tirmizî, İbn Mace ve Hakim’in rivayet ettikleri bir hadis-i şerifte ise şöyle bildirilmiştir:

“Kabir, ahiret menzillerinden ilk menzildir. Eğer kişi ondan kurtulursa, artık ondan sonrası daha da kolay olur. Eğer ondan kurtulmazsa, ondan sonrası daha da sıkıntılı olur(bk. Kenzu’l-ummal, h. No: 42504).

Mülk Suresi: onu okuyana şefaat eder, onu kabir azabından kurtarır(bk. Mecmau’z-zevaid, 7/128; Suyutî, İtkan,II/194-198)

kabir azabı olmasaydı mülk suresini okuyun o kabir azabından koruyucudur denilmezdi...değilmi kardeşim.........
selam ve dua ile kardeşim.

son_ali
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye

Tarih: Prş Hzr 18, 2009 4:41 pm

Hadislere bakarak Kabir azabının olduğunu iddia edemeyiz değerli kardeşim.
Ola ki o hadisler sahih olmayabilir.
Hadisin de sahihliğini ancak ve ancak Kuran'ın ayetlerine uygunluğuyla çözebiliriz.

Kaldı ki siz;Kuranda namaz kılın dendiğini fakat "Kuranda namazın kaç vakit olacağını yazmıyor"diyorsunuz

YANILIYORSUNUZ güzel kardeşim.
Kuranda hangi vakitlerde namaz kılınacağı tek tek anlatılıyor ve izah ediliyor.yani Kuranın namaz konusunda eksik bilgi olduğunu mu ifade etmeye çalışıyorsunuz.
Kuranda hiç bir şey eksik değildir bunu unutmayalım.sadece aklını kullanıp düşünüp okumaya başlarsak herşeyin kuranda apaçık yazdığını görebiliriz değerli kardeşim.

filistinliyim
Mega Paylaşımcı
Mega Paylaşımcı

Tarih: Cum Hzr 19, 2009 5:28 pm

Beş vakit namaza işâret eden âyetlerden bazıları şunlardır: ‘Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar belli vakitlerde namaz kıl ve özellikle sabah namazını kıl…’ (İsrâ, 17/7Cool, ‘…Güneşin doğmasından ve batmasından önce Rabbinin yüceliğini ilan et, O’na hamdet. Gecenin bazı vakitlerinde, gündüzün bazı tarafında da O’na ibâdet et ki, Allah’ın rızâsına eresin.’ (Tâ-Hâ, 20/130); ‘Haydi siz akşama girerken, sabaha çıkarken Allah’ı takdis ve tenzih edin, namaz kılın. Göklerde ve yerde hamd, güzel övgü O’na mahsustur. Günün sonunda (ikindi) ve öğleye girerken de O’nu takdis ve tenzih edin, namaz kılın.’ (Rûm, 30/17-18

tamam güzel kardeşim bunda yanıldığımı söylüyorum.sonuçta beşer şaşar değil mi?ayrıca ben kuran ın eksik falan olduğunu söylemek istemedim.konuyu çevirmeyin lütfen....ben hala kabir azabı var diyorum....
siz istediğininze inanabilirsiniz güzel kardeşim.......
selam ve dua ile

son_ali
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye

Tarih: Cum Hzr 19, 2009 11:54 pm

değerli "filistinliyim" kardeşim;
ben tüm müslüman kardeşlerimi seven biriyim ve onların üzülmesine asla tahammül edemem.
Burda amacım kimimizin haklı olduğunu ortaya çıkarmak değil güzel kardeşim.
Amaç; Gerçekten söylenen bazı şeylerin olup olmadığıdır.Bunların da nasıl doğru olduğunun ancak kuran ışığına tutarak bilebileceğimizdir.
Ben bunu demeye çalışıyorum.Düşmanlarımız çoktur ve hiç durmuyorlar.
Bakınız,"beşer şaşar" dediniz.Amacım sizin hata yaptığınızı ortaya çıkarmak değil,kuranda olmayan birşeyi sanki kuranda varmış gibi araştırmadan göstermeyedir benim tepkim.
Bakın güzel müslüman kardeşim;Namaz konusunda araştırmadan YANILABİLDİĞİN gibi,kabir azabı konusunda da YANILMIŞ OLMA İHTİMALİNE BAK derim.
Hepimiz de iyi biliyoruz ki hadislerin büyük bir bölümü uydurma ve Muaviye döneminde,yezid döneminde uydurulan hadislerdir.Amaç da bu çarpık hadislerle Kuranda tezatlar oluşmasına mahal vermektir.Uydurulan hadisleri büyük imamlarımız da sile sile bitirememişlerdir.

O zaman tek yol kalıyor;Hadisleri Kurana bakarak tezatlık oluşturup oluşturmadığına bakacağız.Eğer zıtsa;demekki o hadis sahtedir,zıt değilse demekki doğrudur.

Değerli kardeşim istersen kabir azabı yoktur serisi 1-9 a kadar yazdıklarımı okumanı tavsiye ederim.

Allah yardımcımız olsun...
selam ve dua ile

umuti
Paylaşımcı
Paylaşımcı

Tarih: Çrş Hzr 24, 2009 8:17 pm

gurbanım abilerime katılıyorum ama şunu söylemek lazım kur-anımız herşeyi açık beyan etmektee yalnız şunu sorarım gerçekten iman ediyormuyuz en kçük kabir azabı üzerine kızgın yağ dökülmesi ve bedenininde uhud dağı kadar büyültülüp azap grecek kişi ne o azaba sebeb erkeğin ayakta bevl etmesi çünkü din islam insanın hem dünya hemde ahireti için var konuları saptırmayın kendi egolarınızı tatmın etmek için başka konular seçin mesala seyaset size uyar mı?KABİR AZABI VARDIR HAKTIR hakkınızı helal edin hadislere inan ma?hayatına tatbik etme sonra muhallefet ol

son_ali
Çalışkan Üye
Çalışkan Üye

Tarih: Prş Hzr 25, 2009 6:31 pm

umuti demiş ki:
gurbanım abilerime katılıyorum ama şunu söylemek lazım kur-anımız herşeyi açık beyan etmektee yalnız şunu sorarım gerçekten iman ediyormuyuz en kçük kabir azabı üzerine kızgın yağ dökülmesi ve bedenininde uhud dağı kadar büyültülüp azap grecek kişi ne o azaba sebeb erkeğin ayakta bevl etmesi çünkü din islam insanın hem dünya hemde ahireti için var konuları saptırmayın kendi egolarınızı tatmın etmek için başka konular seçin mesala seyaset size uyar mı?KABİR AZABI VARDIR HAKTIR hakkınızı helal edin hadislere inan ma?hayatına tatbik etme sonra muhallefet ol

Değerli umuti kardeşim;

Sanırım siz yazdığım bu konuları ve kabir azabıyla lgili naklettiğim bazılarını da alıntıladığım yazıları okumadan bu mesajı yazdınız.

"Kabir azabı vardır ve haktır "diyerek işin içinden çıkamazsınız.İddia ettiğiniz şeyi Kuran ayetleriyle de desteklemeniz gerekir.Kurandan Kabir azabını anlatan kabir azabın izah eden ,orda neler yaşanacağını,nasıl azap çekileceğini gösteren 1 tane ayet gösterin bana.

iddia ettiğiniz şey sadece hadislerde geçiyor....Ama o hadislerin hiçbiri de Kurana uymuyor yani Kuran o hadisleri desteklemiyor.
Bence Kuranı iyi okuyun...Ben öyle yapıyorum çünkü.

Siyasetten de bahsederiz;Ama o siyasetçilerin işi.Sonuçta ben memurum ve siyasetten bahsetmem yasak...

selam ve dua ile değerli kardeşim.

umuti
Paylaşımcı
Paylaşımcı

Tarih: Prş Hzr 25, 2009 11:40 pm

sevgli ali abicim sizin kadar araştırmacı değim ama sana bir sey söylüyeyim bak islam dini ku-ran ve sünnet yolu hep sıkıntı ve zorluklarla geçti sana teberani,müsnet.ve özellikle imamı buhariyi hadis konusunda tavsiye ederim şimdi desek ki çok zengin değilim yol, su, veya bir cami yaptırmak istesem hayır adına yapamasam çünkü şuan işsizim levra peygamberimiz (S.A.V)HÜMMETİMİN NİYETİ AMELİNDEN ÜSTÜNDÜR diyar resulu kibriya neden mi? yaptırdığımı düşünelim inş.bende oluşaçak kibir ve riya tüm amelimi siler değil mi? peki bendeki kibir .riya veya uçbu elınle tutup gözunle gördün mü?mevla cennet alada cemallullahına mahsar olasın kandilin mübarek ola dua et abim Shocked

Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    ilahi.org Forum Ana Sayfası » Resimler Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

Bu konuya ait etiketler :
kabir azabi resimleri , kabir resimleri , t , kabir azabi resimler , kabirazabi ,

yes

Nukro2 tarafından düzenlenmiştir. © 2008
Nukro2 Teması - Nukro2 tarafından hazırlanmıştır. © 2008
Tasarım&Güvenlik: Nukro2
Zor başarılır, imkansız zaman alır...

Code & Theme and Security by Nukro

Bu sitedeki yazılardan yazarları sorumludur. ilahi.org sorumlu tutulamaz.
Sitemizdeki reklamların içerikleriyle ilşkimiz yoktur. Reklam Gizliliği

Nukro internet hizmetleri ©2008