Giriş Yap
Üye Adı
Şifre
Menü
 Anasayfa
 İndirme
 Forumlar
 İlahiler
 İslami Filmler
 Tasavvufi Yazılar
 İslami Yazılar
 Hatim Bölümü
 Oyunlar
 You
 Üye Profiliniz
 Üye Mesajlarınız
 Üye Listesi
 Üye Olun
 Bizi Önerin
 Bize Ulaşın
Popüler Konular
En Popüler Konular (Sayfa 1)
En Popüler Konular (Sayfa 2)
En Popüler Konular (Sayfa 3)
En Popüler Konular (Sayfa 4)
En Popüler Konular (Sayfa 5)
En Popüler Konular (Sayfa 6)
En Popüler Konular (Sayfa 7)
En Popüler Konular (Sayfa 8)
Arşiv
İlahi Sözleri
Programlar
Videolar
İslami Paylaşım
Resimler
Sahabeler
İslam Büyükleri
İslam Tarihi
İlmihal
Şiirler
Hikayeler
Dosya Paylaşımı
Komik Yazılar
Fıkralar
Havadan Sudan
Mental Aritmetik eğitmenler ve akademisyenler tarafından oluşturulmuş bir beyin geliştirme programıdır. Devamını Görmek için: Mental Aritmetik
ilahi.org :: Başlığı Görüntüle - Kuran Üzerine Bir Ateistle Sohbet...
Kuran Üzerine Bir Ateistle Sohbet...
ilahi.org Forum Ana Sayfası » İslami Paylaşım
SSS Arama Üye Listesi Gruplar Profil Giriş Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun

Konu: Kuran Üzerine Bir Ateistle Sohbet...

Namazlara Ait Niyetler.......... <-- Önceki Konu |

| Sonraki Konu --> LA İLAHE İLLALLAH


Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder   
Kuran Üzerine Bir Ateistle Sohbet...
ebuammar
Azimli Üye
Azimli ÜyeKayıt: Jun 17, 2008

Mesajlar: 32
Haftalık Puan: 0
Kuran Üzerine Bir Ateistle Sohbet...
Tarih: Sal Hzr 17, 2008 4:12 pm

Bir Ateist ile yapmış olduğumuz sohbet...
Ateist: Sen Müslümanmısın

Müslüman: Evet ben Müslümanım. Ancak senin kafandaki Müslüman tanımı ile benim “Ben Müslümanım” sözümdeki Müslüman kavramını karıştırmanı istemem. Sen de gördüğüm kadarıyla atesitsin değil mi? Yani Allah’a inanmıyorsun...?

Ateist: evet ben Allah’a inanmıyorum.

Müslüman: Çok ilginç

Ateist: İlginç olan nedir?

Müslüman: Yani 21. yüzyılda bilim ve teknolojinin bu şekilde geliştiği bir asırda ateist olmayı becerebilmek büyük bir maharet olsa gerek.

Ateist: Dalga gececeksen konuşmayalım arkadaşım. Oda da ciddi tavırlarından dolayı ben seninle konuşmaya başladım.

Müslüman: Ne münasebet ben sizinle dalga geçmiyorum. Sadece nasıl ateist olabildiğinize hayret ettim o kadar...

Ateist: Kur’an okursan sen de ateist olursun. Sana istersen bir sürü örnek verebilirim. İster misin?

Müslüman: Kuran okursam ben de ateist olurum öyle mi? Bu da çok ilginç. Ben yıllardır Kuranı anlamaya çalışan birisiyim ama hala senin kadar becerikli olup ateist olamadım.

Ateist: Kutsal dediğiniz kitabınızda o kadar çelişki var ki, bunları görmüyorsanız sorun sizde. Belki siz bir ön kabulle yaklaşıp Kuranda hiçbir hata yoktur düşüncesinden dolayı göremiyorsunuz. Bu sözlerimi iyi değerlendirin. Müslümanlar Kuranı kutsal kitap ilan etmişlerdir. Hiçbir yanlış yoktur onlara göre. O zaman zaten siz içinde yanlış bulamazsınız ki.
Mesela size basit bir örnek vereyim. Hud suresinin 2. ayeti örnek... Ne diyor Kuranda Bu Kitap Allah'tan başkasına ibadet etmemeniz için indirildi. Kuşkusuz, ben size O'ndan gelen bir uyarıcı ve müjdeciyim. Bak ayette konuşan kişi Muhammeddir. Byük bir gaf yapmış ve ayeti kendi dilinden yazdırmıştır. Ve komik olan sizin bütün meallerinizde bu ayetin başında parantez içinde deki diye bir kelime vardır. Halbuki orada deki diye bir şey yok. Mealciler bu gafı örtmeye çalışmışlar, siz Kuran kesin doğrudur önyargınızdan dolayı bunu görmediniz. Ancak bu açıkca görülüyor.

Müslüman: Gerçekten beni hayrete düşürdünüz. Sizin Hud Suresinin ayetine dair söylediklerinize cevap mahiyetinde inanın yüzlerce cümle kurmam mümkün ancak ben işin genel prensibleri üzerinde durmak istiyorum. Bu ayete dair getirdiğiniz yorumdan anladığım kadarıyla arapça bilmiyorsunuz.

Ateist: Evet bilmiyorum. Yoksa tercümenin yanlış olduğunumu söyleyeceksiniz Ancak 30 meale bakın hepsi böyledir. Belki hepsi yanlış söylemiştir siz doğrusunu biliyorsunuz. O zaman doğrusunu hadi anlatın da dinleyelim

Müslüman: Dediğim gibi bu konuda söylediklerinize karşı size en az 100 cümle ile reddiye yazarım. Ancak ben işin aslı, usulü hakkında konuşmak istiyorum. Şöyle ki siz bir edebi metni eleştiriyorsunuz. Ancak o metni kendi orijinal lafızlarından değil bilakis tercümesinden eleştiriye tabi tutuyorsunuz. Aslında siz o metni değil o metinden mütercimin anladığını eleştiriyorsunuz. “Biz Kuran meallerinde bir çok hata bulduk” derseniz bunu kabul ederim. Zira Kuran meallerine en az sizin kadar biz de hata buluyoruz ancak Kuranın orijinal dili olan arapçayı bilmediğinizi söyleyerek “Kur’an’da yanlış var” derseniz ve bu yanlışı mealden söylerseniz kusura bakmayın ama ben size sadece gülerim.

Ateist: Sen şimdi tam anlamıyla demogoji yapıyorsun!

Müslüman: Hayır hayır asıl demogoji sizin bu son söylediğiniz. Yani benim demogoji yaptığımı iddia etmeniz. Zira demogoji konudan sapmak ve konu ile alakasız söz kalabalığında bulunmaktır. İsterseniz benim sözlerimi demogoji olarak kabul edelim. Ancak size bir teklif sunayım?

Ateist:Nedir?

Müslüman: Mesela edebiyat üzerinde uzman 10 kişi belirleyin. Tamamen siz belirleyin. Gerekirse bunlar sizin gibi atesit olsunlar. Ve o edebiyat uzmanlarına şu soruyu soralım. “Biz yabancı dilde herhangi bir metni olumlu ya da olumsuz eleştiriye tabi tutacağız. Ancak bunu tercümesinden yapacağız. Bu yapacağımız iş ne kadar doğru olur?" Buyurun siz sorun 10 edebiyat uzmanına ve cevabı bana iletin. Bir örnek vermek istiyorum. Bilirsiniz “Baudelaıre” meşhur fransız şairlerindendir. Ben geçen onun şiirlerinin olduğu bir kitap okudum. O kadar garip geldi ki bana. İnanın saçma sapan sözler diyebilirim. Ancak aslen saçma sapan olan şey benim bu şiirleri tercümesinden okumam sonucu saçma sapan dememdir. Zira Fransızlar nazarında bu şiirler büyük edebi yapıtlardır.

Ateist: Peki sen Turan Dursun’u tanır mısın?

Müslüman: Evet tanırım ne oldu?

Ateist: O arapça biliyor ve bu eleştirileri o sunuyor.

Müslüman: Yani siz Kuran okuyarak ateist olmadınız, Turan Dursun’un yönlendirmeleri ile mi ateist oldunuz? Hani Kuran okuyunca insan ateist oluyordu.

Ateist: Neden lafı hep başka yerlere çekiyorsun ki. Ben Turan Dursun'u okuyup ateist oldum demedim. Ben Kuran okuduğum zaman bir sürü hata gördüm. Bunu diyorum...

Müslüman: Hayır lütfen... Siz Kuran okumadınız bilakis Kuranın tercümesini yani mealini okudunuz. Halbuki Kuran Arapça olandır. Arapça metindir Kuran. Elmalılı Hamdi yazır hani demiş ya “Bey ahmak Türkçe Kuran mı olur!?” diye...

Ateist:Hakaret etmeyecektik hani birbirimize

Müslüman: Ben size hakaret etmedim. Sadece elmalılı’nın Türkçe Kuran iddiası üzerine bir kimseye söylediği sözü naklettim o kadar.

Ateist: Peki sence Turan Dursun neden ateist oldu. O müftü idi. Yani İslamı en iyi bilen kimse idi. Eğer İslam’da yanlış olmasaydı, Kuranda hata olmazdı. Ama o İslamı en iyi bilen kimse iken ateist oldu.

Müslüman: Peki siz benim babamı tanır mısınız?

Ateist: Yok nereden tanıyacağım. Hem nereden çıktı ki bu?

Müslüman: Benim babamda çok büyük bir ateist idi. Dünyanın dört bir tarafında konferanslar verir insanları ateizme çağırırdı. Bir sürü kitap yazdı. Ama sonra Müslüman oldu. Eğer ateizm doğru olsa idi babam onu bırakmazdı.

Ateist:Bu doğru değil. Sen beni kandırıyorsun...

Müslüman: Hayır kandırmıyorum. Evet anlattığım doğru değil ancak ben senin doğru düşünebilmen için bir örneklendirme yaptım sadece. Doğru ile yanlışı insanların tercihlerine göre mi belirleyeceğiz? Yani sana göre doğru senin dışındaki insanların tercihleri öyle mi?

Ateist: Hayır ben öyle demedim. Sadece Turan Dursun’u örnek verdim. Senin arapça ile ilgili sözlerine karşılık.

Müslüman: Peki o zaman ben de diyorum ki ben Turan Dursun’dan daha iyi biliyorum İslam’ı. Ve ben Müslümanım. Gel istersen bana tabi ol.

Ateist: O zaman sana Kuranla ilgili daha bir çok hata göstereyim.

Müslüman: Hayır olmaz. Sen meallerde hata bulabilirsin ancak. Önce Arap dili ve edebiyatını öğren sonra bana Kur’andan yani arapça kelamdan hata göster. Eğer mealden hata istiyorsan ben sana göstereyim

Ateist: O zaman ne konuşacağız seninle ki. Seninle konuşmam için şimdi işimi gücümü bırakıp Arapça mı öğreneceğim?

Müslüman: Hayır benimle konuşman sorun değil. Arapça öğrenmen de mesele değil. Sana sadece iki şey söylemek isterim. Birincisi hangi türden olursa olsun bir çalışma hakkında fikir yürütecekseniz onun aslına vakıf olun. Aslını bilmediğiniz bir şey hakkında olumlu ve olumsuz görüş bildirmeyin. Siz Kur’anın orijinal ifadesini anlamıyor, bir mütercimin aracılığı ile Kuran hakkında yorum yapıyorsunuz. İkincisi ise doğruları şahıslara göre değil, temel ilmi esaslara göre belirleyiniz. Bana göre siz Kuran okuyup ateist olmadınız. Siz hasbelkader ateist oldunuz daha sonra da ateizmi savunabilmek ve İslama saldırabilmek için oradan buradan duyduklarınızı söylüyorsunuz. Hani bana kuranı önyargılı okuduğumdan dolayı eleştirmiştiniz ya. İşte asıl gerçek ortada. Siz kuranı ön yargılı okudunuz. Hata bulabilmek için...

Ve konuşma böylece devam eder....


 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
ustunsoylu
Geçerken Uğramış
Geçerken UğramışKayıt: Aug 26, 2012

Mesajlar: 1
Haftalık Puan: 0
Ateizm
Tarih: Pzr Ağu 26, 2012 5:54 pm

"Müslüman: Benim babamda çok büyük bir ateist idi. Dünyanın dört bir tarafında konferanslar verir insanları ateizme çağırırdı. Bir sürü kitap yazdı. Ama sonra Müslüman oldu. Eğer ateizm doğru olsa idi babam onu bırakmazdı."
Şunu unutma ki bilimle uğraşan,duyguları ile değilde mantığı ile hareket eden zekasını kullanabilen hiçbir insan ateizmden dönüpte müslüman olmaz,zaten bu önermen hem doğru değil hemde inandırıcı değil,ama emin ol ben çok insan tanıyor ve biliyorum kuran-ı okuyupta ateist olan,zaten kuran-ı okuyupta anlayan ateist; anlamayanda dindar oluyor.Sorgulamadan kabullenmek ancak bilgi sahibi olmayan,aklını zekasını kullanamayan, insanların yapabileceği bir şey.
Ateist arkadaşa demişsinki önce arapça öğren sonra tartışalım,bu çok korkakça ve kaçamak bir cevap,ayrıca herşeyi çok düşünen zeka küpü allahınız neden düşünemedi de kuranı sadece arapça dilde yazdı acaba??başka dil bilmiyordu herhalde,ya da muhammed mi yazdı desek??Ne dersek diyelim kuranda yazılanlar o kadar saçma,cahilce ve anlamsız ki ben allahın (varsa bile) o kadar cahil ve gaddar olduğunu düşünmüyorum,düşünmek istemiyorum.
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
maydinbil
Mega Paylaşımcı
Mega PaylaşımcıKayıt: May 13, 2008
Nereden: BURSA
Mesajlar: 945
Haftalık Puan: 0

Tarih: Pts Ağu 27, 2012 6:58 am

Kur'an da çelişki var diyen zihniyetin bir kere bile okumadığı bir kitap hakkında yorum yapması ne saçmadır. Siz ilim adamları akıllarını kullanırlar diyorsunuz. Bizde islamı kabul eden akıllı insandır. Etmeyen ancak dahi olabilir ama akıllı olamaz. Birde kelam ilminde kendini ileri sananların yaptığı bir hata daha var asla ayetin geliş nedenini incelemezler. Düz manasına bakarlar. Oysaki Kur'an da o kadar çok edebi sanat kullanılıyor ki o indiği zamanlarda edebiyatın piri sayılan (ve sizin ve sizin gibilerin bu konuda yanında lafı bile edilemez) EBU CEHİL bile hayran kaldı. Siz her şeyi yaratan bir yaratıcı olmadığına mı inanıyorsunuz yoksa hiç birşeye mi inanıyorsunuz. Yada ateistliğin manası mı yanlış. Önce kendi inancınızın ne manaya geldiğini açıklayın sonra gelin size yardımcı olalım. Ama gelirken tüm kuruntularınızı ön yargılarını bırakın da gelin. Biz kutsal saydığımız bir şeyde neden hata arayalım. siz akıllı olduğunuzu söylüyorsunuz. Bilmin doğru kabul ettiklerinde hata mı arıyorsunuz.
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    ilahi.org Forum Ana Sayfası » İslami Paylaşım Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Bu konuya ait etiketler :
sesli kuran üzerinde konusmak istiyorum , ateistlerle sohbet , bir ateist ile konusma , ateistle sohbet , arapça konusmak istiyorum ,


Nukro2 tarafından düzenlenmiştir. © 2008
Nukro2 Teması - Nukro2 tarafından hazırlanmıştır. © 2008
Tasarım&Güvenlik: Nukro2
Zor başarılır, imkansız zaman alır...

 

Code & Theme and Security by Nukro

Bu sitedeki yazılardan yazarları sorumludur. ilahi.org sorumlu tutulamaz.
Sitemizdeki reklamların içerikleriyle ilşkimiz yoktur. Reklam Gizliliği

Nukro internet hizmetleri ©2008