Giriş Yap
Üye Adı
Şifre
Menü
 Anasayfa
 İndirme
 Forumlar
 İlahiler
 İslami Filmler
 Tasavvufi Yazılar
 İslami Yazılar
 Hatim Bölümü
 Oyunlar
 You
 Üye Profiliniz
 Üye Mesajlarınız
 Üye Listesi
 Üye Olun
 Bizi Önerin
 Bize Ulaşın
Popüler Konular
En Popüler Konular (Sayfa 1)
En Popüler Konular (Sayfa 2)
En Popüler Konular (Sayfa 3)
En Popüler Konular (Sayfa 4)
En Popüler Konular (Sayfa 5)
En Popüler Konular (Sayfa 6)
En Popüler Konular (Sayfa 7)
En Popüler Konular (Sayfa 8)
Arşiv
İlahi Sözleri
Programlar
Videolar
İslami Paylaşım
Resimler
Sahabeler
İslam Büyükleri
İslam Tarihi
İlmihal
Şiirler
Hikayeler
Dosya Paylaşımı
Komik Yazılar
Fıkralar
Havadan Sudan
Mental Aritmetik eğitmenler ve akademisyenler tarafından oluşturulmuş bir beyin geliştirme programıdır. Devamını Görmek için: Mental Aritmetik
ilahi.org :: Başlığı Görüntüle - SİGARA İÇMEK
SİGARA İÇMEK
ilahi.org Forum Ana Sayfası » İslami Paylaşım
SSS Arama Üye Listesi Gruplar Profil Giriş Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun

Konu: SİGARA İÇMEK

yasaklara bakın gulup gecın <-- Önceki Konu |

| Sonraki Konu --> Pazartesiyi Beklerken(Haydi Namaza


Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder   
SİGARA İÇMEK Sayfa 1, 2  Sonraki
nadiriyusuf2
Paylaşımcı
PaylaşımcıKayıt: Apr 09, 2008
Nereden: k.maraş
Mesajlar: 17
Haftalık Puan: 0
SİGARA İÇMEK
Tarih: Cmt Nis 12, 2008 9:48 am

DİKKAT BU YAZI AYETVE HADİS ÜZEREYAZILMIŞTIR BU YAZIYA KARŞILIK VERECEK OLUR YALNIZ AYET HADİS ÜZERE OLAN LARI DİKKATE ALIRIM FİLANCA HOCA ŞÖYLE DEMİŞ FİLANCA HACI BÖYLE DEMİŞ BEN BU MİŞLERİ MUŞLARI KABUL ETMEM SONUNA KADAR OKUMADAN YORUM YAPMAYIN İNŞALLAH ÇÜNKÜ HEPSİ AYET HADİSTİR VE AYET HADİSTEN ŞÜPHE DUYAK BİLE İNSANIN HELAKA UĞRAMASINA SEBEP OLUR ALLAHU TEALAYA TAM TESLİM OLMAMIZ LAZIM.

Sigara'nın haram olduğu hakkında Ayet ve Hadisler

ŞEYTANIN İHDAS ETTİĞİ TÜTÜN İÇME BAHSİBid'atların başında tütün içmek gelir.

Birinci büyük bid'attır.

İkincisi israftır.

Üçüncüsü de şeytan amelidir. Bunu Resûl-i Ekrem içmemiştir, Ashab içmemiştir, Evliyalar içmemiştir.Birincisi: Hadîs-i şerif:

“Ağzınızı temiz tutunuz. O Kur'ân yoludur”[111] diye buyurmuştur. Bunun için büyük bid'attır. Hem de bid'atı seyyiedir. (Kötü bid'at demektir).(Kenzü'l-İrfan, Hadîs No: 810)

Resûl-i Ekrem (Sallallahu aleyhi vesellem) buyuruyor:

- “Her bid'at haramdır.[112] Yalnız ibadette değildir.”İbadette olan bid'atlar haram değildir. Tütün içenleri hoş görmelidir. İyi konuşmalıdır, ama içenlere buğuz etmemelidir. Bizim maksadımız kötü olduğunu anlatmaktır. Münakaşa değildir.(N) Tütün içenleri, sigarayı terk etmediğinden dolayı üzerlerine çok varmayıp idare edip hoş görmeliyiz. Sigara'nın bid'at, haram, mekruh ve kerih olduğunu, tütünün içilmemesi gerektiğini söyleyip terk ettirmek için kendilerine yardımcı olmalıyız.Onlar bizim din kardeşlerimizdir. Onları bu seyyie ehl-i bid'attan, müsrif olan tütün içmekten kurtarmaktır.Yani: “Bid'at ehli, cehennem ehlinin köpekleridir”[113]İkincisi: İsrafdır. Hakkında ayeti kerime:(Sûre-i A'raf, Ayet 31)

“Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz. O Allah'u Teâlâ israf edenleri sevmez” diye buyurmuştur.Allah'u Teâlâ sevmedikten sonra sen hacı ol, hoca ol, müftü, müderris, şeyh ol, Allah'u Teâlâ seni sevmedikten sonra senin vücudun kaç para eder!

Bid'at olan tütünü içersin. Ağzın pis kokar, vücudun pis kokar, Cenab-ı Hakk melekler yaratmıştır. Onların gıdaları bizim ağzımızdan çıkan zikrullah ve Kur'an nurudur. Namazda ağzımızın önünde, rukuda, secdede dönerler, gıdalarını alırlar. Ağzımızda pis koku olunca kaçarlar.

Resûl-i Ekrem (Sallallahu aleyhi vesellem):

“Davetlerde soğan, sarımsak yerdi. Başka zaman niçin yemediğini sorarlardı. Melekler ile konuşurken ağzımın kokusundan melekler kaçıyor derdi.”[114]Onun yanından soğan, sarımsak kokusundan kaçan melekler; senin yanından bu pis kokundan, senden kaçmaz mı? Varsın “meleklerde kaçsın” dersen, melekler duana “amin” demezler ise duan kabul olmaz. Sen meleklerin gıdasını vermez isen onlarda âmîn demezler. Seni Allah'u Teâlâ sevmezse, haliyle melekler de sevmez. Onlarda sevmezse halin ne olur? Allah'u Teâlâ Hazretleri nurdur, nur olmayan nura kavuşamaz. Pis ile nur bir arada olamaz.Üçüncü: Tütünün şeytan işi olduğuna dair ayeti kerime:(Sûre-i İsra, Ayet 26, 27)

“Malını israf edip boş yere sarfeden müsrifler, şeytanın kardeşleridir. Şeytanların öz kardeşleridir.”Şeytan'ın zikrullahtan avare etmek (alıkoymak) için en büyük tuzağı tütündür. Bunu içerken kimse Allah zikrini yapamaz. Böylece zikrullahtan avare eder. Bitince “bir daha yak” der. Zikrullahtan geri koyar. Tiryakiler bir araya gelince bir baştan hepsi yakarlar. Allah'u Teâlâ'nın zikri nerde kalır? Şeytanın istediği de budur.Ayet-i kerime'de:

(Sûre-i Maide, Ayet 91)

“Şüphe yok ki; şeytan aranıza ancak içki ve kumar ile adavet (düşmanlık) düşürmeyi ve sizi Allah'u Teâlâ'nın zikrinden ve namazdan alıkoymayı ister. Artık siz vazgeçtiniz değil mi?” dediği budur.Günlerini, gecelerini hele bir sigara yak diye vaktini boşa geçirir. Allah'tan, pis koku ile uzaklaştırır. Allah'u Teâlâ nurdur, temizdir. Pisi, pis kokuyu sevmez. Kendine yakın etmez. Alimim dersin, ben şeyhim dersin, dervişim dersin, leş gibi kokarsın. Allah'a yakınlık, Evliyalık iddiasında bulunursun. O Evliyayı temiz kabul eder. Şeytanın evliyasını şeytana verir. Adam isen sana bu yeter.

Tütün hakkında Hadîs-i Şerif:

“Hafız Zeynettin tarafından Mısır Uleması bunu kabul etmişlerdir.An ibn-i Mes'ud (Radiyallahu anhu)'den rivâyet edilmiştir. Gâle Resûlullah (Sallallahu aleyhi vesellem):

“Sarhoşluk verenlerden ve bir de müfterden sakının”[115]

Müfter, tütün gibi şeylerdir. İçince yüzü kızartır. Kerih (kötü) kokusu olur, kafayı bulandırır, vücuda gevşeklik verir. İşte bunların hepsi tütünde mevcuttur. Senin helâl ekmeğini doyduktan sonra yersen haram oluyor da hiç gereksiz yere malını ateşe yakarsan haram olmaz mı?

Bir kimse hücceten (aniden) dağda ölmüştü. Doktor otopsi yapmış (göğsünü yarmış) köylüler akciğerinin siyah olduğunu görüp, doktora:

- Bunun akciğeri ne kadar siyah, neden böyle? diye doktora sorarlar. Doktor da;

- Bu sigara içermiş, sigara içenlerin akciğerleri böyle kara olur demiş. Akciğeri islenmiş, kara kurum olduğunu söylediler. Adamsan bu sana yeter!.....(Sûre-i Taha, Ayet 47)

“... Vesselâmü alâ Menittebeal hüdâ”

“Selâm ise hidayete tabi olan kimse üzerinedir.”(N) Tuvalette hiç bir şey yenmez, içilmez, haramdır. Tuvalette sigara içerler. Rakı ve şarabın kabahatı sarhoşluk vermek değil mi? Rakıyı içersen sarhoşsun, alışıpta sigarayı içmezsen yine sarhoşsun. Bir çok uyuşturucu kullanan tiryakilerin eline uyuşturucu geçmezse sarhoş gibi olur. Sigarada eline geçmezse o da sarhoş olur. Sigarayı ölünceye kadar içen cennetlikte olsa cehennem ateşine dağlanmadan cennete girmeyecektir. Yukardan beri yazdığımız delillerle sigarayı içenleri Allah'u Teâlâ'nın sevmediği meydana çıktı. Bir padişahın sevmediği elbise, arma gibi şeyler üzerinde olsa; onu üzerinden atmadan padişahın huzuruna seni girdirirler mi? Sigara da Allah'u Teâlâ'nın sevmediğidir. Onunla da cennete giremezsin. Sigaranın kokusu ancak cehennem ateşi ile çıkar. Bir sigara emziğinin kokusu su veya gül yağı ile temizlenmez. Ancak ateş temizler. Demek ki sigaranın kokusu da cehennem ateşine dağlanmadan çıkmaz. İçilmeyeceğine, haram olduğuna bu kadar kesin deliller varken, bir çok kimselere; şeytan “ sigara kötüdür” dedirtmiyor, Tuvalette hiç bir şey yenip içilmez, haramdır. Sigarayı içiyorlar, haramı daha da haram ediyorlar. Hiç bir yeme ve içme sigaranın kokusunu bastırmaz. Ancak sigara bastırır. Çünkü Tuvalettekinden daha pis kokar. Sigara içenler dahi “sigara içilmez” levhasını asıyor. “çay, kahve içmek yasaktır” levhasını asmıyorlar. Demek ki; Sigara; çay, kahve gibi değilmiş. Sigara içenlerin bir çoklarına soralım: Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vesellem) gelse sigarayı saklamaz mı? Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vesellem)'den sakladığı sigarayı Allah'u Teâlâ'dan niçin saklamıyor? Allah'u Teâlâ'nın görmediği hiç bir yer yoktur. İşte içilmemesi lâzımdır. Alışana alışmamasını önermiyor, terketmeyene normalmiş gibi söylüyorlar. Mahşerde; Allah'u Teâlâ Kur'ân'dan, Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vesellem) hadîs ve sünnetlerinden soracak. Onun için doğruyu söyleyelim.Cenab-ı Hakk'ın sevmediklerinin müsrifler olduğu (ayet te) yazılıdır. Şimdi sevdikleri kimlerdir.

_________________
gittiği her yerde bana salavat getiren çölde açmış gül gibidir.

HADİS-İ ŞERİF
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
belkim
Mega Paylaşımcı
Mega PaylaşımcıKayıt: Mar 05, 2008

Mesajlar: 577
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt Nis 12, 2008 9:49 am

Teşekkürler Shocked

_________________
ALLAHIM RIZANA UYGUN YAŞAMAYI NASİP ET.
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
biraderim
Mega Paylaşımcı
Mega PaylaşımcıKayıt: Oct 03, 2007
Nereden: Hatay Dörtyol
Mesajlar: 624
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt Nis 12, 2008 9:57 am

Teşekkürler Shocked

_________________
EDEPLE GELEN LUTUF İLE GİDER
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
stokratkax
Özel Üye
Özel ÜyeKayıt: Jan 17, 2008

Mesajlar: 1644
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt Nis 12, 2008 12:04 pm

aro

_________________
gErIyE dOnErIm dEsEm yAlAn OlUr,dOnmEm dEsEm hIcrAn IcImdE dErt OlUr....
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
yalcin_61
Özel Üye
Özel ÜyeKayıt: Mar 06, 2008
Nereden: istanbul
Mesajlar: 3203
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt Nis 12, 2008 12:08 pm

ya arkadaslar ben sigara kullanıyorum ne olcak şimdi

_________________
Mâdem ben de bu vatanın bir evlâdıyım, bu vatanın saadetine hizmet etmek benim için farzdır. Emirdağ - 105

Bediüzzaman Said Nursi


Sadece kayıtlı üyeler görebilir
Hemen ücretsiz kayıt olabilirsiniz!
Kayıt olunuz veya Giriş yapınız
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
stokratkax
Özel Üye
Özel ÜyeKayıt: Jan 17, 2008

Mesajlar: 1644
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt Nis 12, 2008 12:11 pm

bence birsey olmz diyecgm ama diyemyrm net bilgilr war burada cunki bende kullaniyrm
yalniz su war sigara sarkosluk weren bir madde degilki

_________________
gErIyE dOnErIm dEsEm yAlAn OlUr,dOnmEm dEsEm hIcrAn IcImdE dErt OlUr....
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
yalcin_61
Özel Üye
Özel ÜyeKayıt: Mar 06, 2008
Nereden: istanbul
Mesajlar: 3203
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt Nis 12, 2008 12:17 pm

yanı sarhos olmuyosun fakat içincede insanı rahatlatıyo yada bız psıkolojık olarak rahatlattıgını hıssedıyoruz benım bıldıgım sıgara haram degıl ama mekruhtur

_________________
Mâdem ben de bu vatanın bir evlâdıyım, bu vatanın saadetine hizmet etmek benim için farzdır. Emirdağ - 105

Bediüzzaman Said Nursi


Sadece kayıtlı üyeler görebilir
Hemen ücretsiz kayıt olabilirsiniz!
Kayıt olunuz veya Giriş yapınız
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
nadiriyusuf2
Paylaşımcı
PaylaşımcıKayıt: Apr 09, 2008
Nereden: k.maraş
Mesajlar: 17
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt Nis 12, 2008 2:34 pm

israf haram değil miymiş kardeş ondan büyük yeyüzünde israf varmı siz hakkınızı helel edin inşallah içtiğiniz için nefsinize ağır geliyo ama net ve açıktır bşta uyardım sizi şüphe bile etmeyin diye ama yinede itiraz edenler var kardeşler ayet hadis apaçık ortada onların üstüne söz olmaz

_________________
gittiği her yerde bana salavat getiren çölde açmış gül gibidir.

HADİS-İ ŞERİF
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
stokratkax
Özel Üye
Özel ÜyeKayıt: Jan 17, 2008

Mesajlar: 1644
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt Nis 12, 2008 5:10 pm

kardes biz yanlis bir sey soylmdk ayeti yada hadis hkknda yanlis cumlede kullnmdk

_________________
gErIyE dOnErIm dEsEm yAlAn OlUr,dOnmEm dEsEm hIcrAn IcImdE dErt OlUr....
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
yalcin_61
Özel Üye
Özel ÜyeKayıt: Mar 06, 2008
Nereden: istanbul
Mesajlar: 3203
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt Nis 12, 2008 6:43 pm

nadiriyusuf2 demiş ki:
israf haram değil miymiş kardeş ondan büyük yeyüzünde israf varmı siz hakkınızı helel edin inşallah içtiğiniz için nefsinize ağır geliyo ama net ve açıktır bşta uyardım sizi şüphe bile etmeyin diye ama yinede itiraz edenler var kardeşler ayet hadis apaçık ortada onların üstüne söz olmaz
ıtırazetmedık zaten bu zamana kadar bıldıgımızı soyledık

_________________
Mâdem ben de bu vatanın bir evlâdıyım, bu vatanın saadetine hizmet etmek benim için farzdır. Emirdağ - 105

Bediüzzaman Said Nursi


Sadece kayıtlı üyeler görebilir
Hemen ücretsiz kayıt olabilirsiniz!
Kayıt olunuz veya Giriş yapınız
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
belkim
Mega Paylaşımcı
Mega PaylaşımcıKayıt: Mar 05, 2008

Mesajlar: 577
Haftalık Puan: 0

Tarih: Pts Nis 14, 2008 7:02 am

sigarayı bende kullanıyorum allah yardımcımız olsun inşallah tergeriz Teşekkürler Shocked

_________________
ALLAHIM RIZANA UYGUN YAŞAMAYI NASİP ET.
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
gurseh
Geçerken Uğramış
Geçerken UğramışKayıt: Jul 02, 2008

Mesajlar: 1
Haftalık Puan: 0

Tarih: Çrş Tem 02, 2008 10:44 am

S.A

Bu tur guzel bilgilerin yayinlanmasi ve insanlarin bilgilendirilmesi icin hizmet veren bu sitenin degerli yonetici ve calisanlarina ve uyelerine katkilarinizdan dolayi sonsuz Tesekkur ederim...
Bu bilgileri okuyup sadece kendimize saklamamali ayni zamanda bu bilgileri es , dost ve arkadaslarimizla paylasmaliyiz..
Ben su an Sigara ile yazinin ayetleriyle beraber ciktisini alarak calismis oldugum fabrikanin Bilgi Panosuna asacagim...Bu bilgileri gerek int
ernet gerek se okuma aliskanliklari olmayan kisiler bilmeyebilirler...

Saygilar...
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
kayyule
Geçerken Uğramış
Geçerken UğramışKayıt: May 09, 2009

Mesajlar: 1
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt May 09, 2009 1:16 pm

NADİRİYUSUF2 kardeş allahtan kork ve yazdığın şeyleri bi kendin oku hazır almış gibisin.vallahi şu yazdıkları çocuklar okusa sana güler be jkardeşim. ayetlerin başıda sonuda önemlidir. allah rızası için yazdığın ayetlerin bi gerisine ve bi sonrasınada bak. ve şu hadis diye yazdıklarınında delilini verde bizde bakalım inş.
ama sana tavsiyem hakkında bilgi edinmediğin şeyler üzerinde hüküm verme. ve bu hüküm senin hükmün.he bide kardeş bidatı söylerken bidatın tarifinide öğren canım.
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
sevda_06
Uzman Üye
Uzman ÜyeKayıt: Jan 29, 2009

Mesajlar: 167
Haftalık Puan: 0

Tarih: Cmt May 09, 2009 1:21 pm

KARDEŞLERİM BENDE KULLANIYORUM İNŞ.BIRAKIRIZ YAA...SAOL KARDEŞİM KONU İÇİN
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
TheGulal
Geçerken Uğramış
Geçerken UğramışKayıt: Sep 06, 2012

Mesajlar: 1
Haftalık Puan: 0
Re: SİGARA İÇMEK
Tarih: Prş Eyl 06, 2012 2:34 pm

Edit: Gereksiz bir yazı yazmışım sildim.

إِنَّ اللَّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

Muhakkak ki Allah, her şeyi en iyi bilendir.

Ankebut Suresi 62.Ayet'ten alıntıdır, ayetin tamamı değildir...


En son TheGulal tarafından Pzr Eyl 30, 2012 3:55 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
 
Kullanıcı profilini gör  Özel mesaj gönder Alıntıyla Cevap Ver
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    ilahi.org Forum Ana Sayfası » İslami Paylaşım Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Bu konuya ait etiketler :
sigara hakkinda hadis , ayetve hadis , sigara hadis , sigara ile hadis ve ayetler , tuvalette sigara icmek ,


Nukro2 tarafından düzenlenmiştir. © 2008
Nukro2 Teması - Nukro2 tarafından hazırlanmıştır. © 2008
Tasarım&Güvenlik: Nukro2
Zor başarılır, imkansız zaman alır...

 

Code & Theme and Security by Nukro

Bu sitedeki yazılardan yazarları sorumludur. ilahi.org sorumlu tutulamaz.
Sitemizdeki reklamların içerikleriyle ilşkimiz yoktur. Reklam Gizliliği

Nukro internet hizmetleri ©2008